Moja strona prawidłowo przekierowuje z http na https. Czy aby na pewno? Czym jest mixed content?

Moja strona prawidłowo przekierowuje z http na https. Czy aby na pewno? Czym jest mixed content?

Autor: Adam Świsłowski

Przekierowanie z http na https to istotny krok w kierunku zabezpieczenia Twojej strony internetowej. Jednak to dopiero początek. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się bliżej kwestii „mixed content” w kontekście certyfikatu SSL. Dowiesz się, jak sprawdzić poprawność przekierowania oraz dlaczego tak ważne jest, aby naprawić wszelkie problemy związane z zawartością mieszaną.

zabezpieczenie ssl mixed content

Jak sprawdzić przekierowanie http na https?

Przekierowanie z http na https jest jednym z podstawowych zabezpieczeń strony internetowej. Dzięki niemu dane przesyłane między serwerem a użytkownikiem są szyfrowane, co znacznie utrudnia ich przechwycenie przez osoby trzecie. Aby sprawdzić, czy Twoja strona przekierowuje poprawnie, wystarczy wpisać jej adres w przeglądarce, zaczynając od „http://”. Jeśli przekierowanie działa prawidłowo, adres automatycznie zmieni się na „https://”. Dodatkowo, możesz skorzystać z narzędzi online, takich jak SSL Checker, które analizują certyfikat SSL i informują o ewentualnych problemach.

Co to jest mixed content?

Mixed content, czyli „zawartość mieszana”, pojawia się, gdy strona ładowana przez https jednocześnie ładuje zasoby przez http. Może to dotyczyć obrazów, skryptów, arkuszy stylów czy innych elementów strony. Takie połączenie bezpiecznych i niebezpiecznych zasobów może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa strony i jej użytkowników. Nawet jeśli główna część strony jest zabezpieczona, atakujący może wykorzystać niezabezpieczone elementy do przechwycenia danych lub przeprowadzenia ataku typu „man-in-the-middle”.

Dlaczego należy naprawić ssl mixed content i jakie elementy mogą być zawartością mieszaną?

Posiadanie mixed content na stronie może prowadzić do wielu problemów. Przede wszystkim, użytkownicy mogą otrzymać ostrzeżenia w przeglądarce, co może ich zniechęcić do korzystania z Twojej strony. Ponadto, strona może być niższo oceniana przez wyszukiwarki, co wpłynie na jej pozycjonowanie. Elementy, które najczęściej są źródłem mixed content to obrazy, skrypty, arkusze stylów czy filmy. Aby naprawić ten problem, warto przeskanować stronę narzędziami takimi jak JitBit SSL Check czy Why No Padlock?, które wskażą niezabezpieczone elementy.

Rodzaje mixed content

  1. Mixed Passive/Display Content: Jest to treść dostarczana przez HTTP, która jest zawarta na stronie HTTPS, ale nie może modyfikować innych części strony. Przykłady to obrazy, dźwięki czy filmy. Atakujący mógłby na przykład zastąpić obraz dostarczany przez HTTP nieodpowiednim obrazem lub wiadomością dla użytkownika.
  2. Mixed Active Content: Jest to treść, która ma dostęp do wszystkich lub części Document Object Model strony HTTPS. Może zmieniać zachowanie strony HTTPS i potencjalnie kraść wrażliwe dane użytkownika. Przykłady to skrypty, arkusze stylów, ramki i inne. W przypadku mixed active content, atakujący może przechwycić żądanie treści HTTP i przepisać odpowiedź, aby zawierała złośliwy kod JavaScript.

Jak poradzić sobie z problemem „Mixed Content”?

Aby uporać się z problemem „Mixed Content”, istnieje kilka skutecznych metod. Jednym z najprostszych sposobów jest ręczna zmiana linków wewnętrznych na stronie, dodając „s” do „http”, co przekształca je w linki „https”. Dzięki temu wszystkie zasoby będą ładowane bezpiecznie przez protokół HTTPS.

Jeśli Twoja strona działa na platformie WordPress, istnieje wiele wtyczek, które mogą pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Jednym z popularnych rozwiązań jest wtyczka „Really Simple SSL”, która automatycznie wykrywa ustawienia Twojej strony i konfiguruje ją tak, aby działała całkowicie na HTTPS.

W agencji Wedo często radzimy sobie z tym problemem, tworząc odpowiednie przekierowania. Jeśli mamy dostęp do pliku .htaccess na naszej stronie, możemy dodać do niego odpowiedni skrypt, który zapewni, że wszystkie elementy będą zawsze ładowane w trybie HTTPS. Dzięki temu zapewniamy pełne bezpieczeństwo dla odwiedzających naszą stronę oraz zwiększamy jej wiarygodność w oczach wyszukiwarek.

Zapytaj o ofertę na pozycjonowanie Twojej strony WWW.
Wypełnij formularz lub zadzwoń 22 10 10 180.

4.9/5 - (15)