Co to jest Perplexity AI? Czy to dobra alternatywa dla ChatGPT?


W listopadzie 2022 roku, kiedy Open AI przedstawiło światu swój rewolucyjny model językowy ChatGPT, cała branża technologiczna szybko zrozumiała, że to kluczowy moment do zająć przodujące pozycje w konkurencji. Wśród różnych dostępnych opcji, jedną z najciekawszych i naszym zdaniem najlepszych alternatyw dla ChatGPT jest Perplexity.ai. W poniższym artykule przybliżymy, czym się różni to narzędzie, jakie ma zalety oraz wady, aby czytelnicy mogli sami zdecydować, które z narzędzi lepiej odpowiada na ich potrzeby.

copywriterka używa perplexity ai

Co to jest Perplexity.ai i skąd ta nazwa?

Perplexity.ai to chatbot oparty na sztucznej inteligencji, który na pierwszy rzut oka funkcjonuje podobnie do popularnych narzędzi takich jak ChatGPT. Choć te podstawowe podobieństwa są oczywiste, głębsze zrozumienie i użytkowanie ujawniają istotne różnice między tymi platformami.

Słowo „perplexity” w języku angielskim zwykle przywołuje na myśl „zakłopotanie” lub „zamieszanie”. Być może sam jesteś zakłopotany i zastanawiasz się, jak takie określenie może mieć cokolwiek wspólnego z zaawansowaną technologią AI. Jednak w kontekście sztucznej inteligencji, „perplexity” to jest miara, która pokazuje, jak dobrze model predykcji radzi sobie z nowymi, nieoczekiwanymi danymi.

okno czatu perplexity.ai
📸: https://perplexity.ai

Kto stworzył Perplexity.ai?

CEO Perplexity.ai jest Aravind Srinivas, który wcześniej zdobywał doświadczenie w OpenAI, jest współzałożycielem tej firmy razem z Andy’m Konwinskim, Denisem Yaratsem oraz Johnny’m Ho.

Panowie uruchomili Perplexity w sierpniu 2022 roku. Obecnie ich firma jest wyceniana na 520 milionów dolarów. Wśród inwestorów znajdują się między innymi Jeff Bezos, czy Nvidia. Obecnie z Perplexity.ai korzysta około 10 milionów użytkowników miesięcznie.

Aravind Srinivas📸: x.com
Andy Konwinski
📸: x.com
Denis Yarats
📸: LinkedIn
Johnny Ho
📸: x.com

Funkcje i możliwości Perplexity.ai

Skoro już wcześniej wspominałem o ChatGPT, to pewnie się domyślasz, że główną funkcją Perplexity.ai jest możliwość rozmowy z chatbotem. Pomoże Ci napisać tekst reklamowy, kodować oraz odpowiadać na pytania.

I gdyby to było wszystko, to nie warto by było sobie nim zawracać głowy, ponieważ chatbotów jest na pęczki i każdy sobie może zrobić własnego. Co więc wyróżnia Perplexity.ai?

Błyskawiczna analiza kontekstu i analiza wielu źródeł

Gdy zadajesz Perplexity pytanie, to po uprzednim zrozumieniu kontekstu – w ułamku sekundy system przeszukuje ogromną ilość stron internetowych i artykułów, aby znaleźć najbardziej trafne informacje.

Podczas gdy ChatGPT i podobne chatboty potrzebują kilku sekund na przeanalizowanie jednej strony internetowej (i to w płatnych pakietach!), perplexity.ai w standardzie, w ułamku sekundy, przeszukuje kilkanaście różnych źródeł online – od artykułów po strony internetowe – aby znaleźć najbardziej trafne informacje.

perplexity.ai udzielił odpowiedzi na pytanie powołując się na wiele źródeł w internecie
perplexity.ai udzielił odpowiedzi na pytanie powołując się na wiele źródeł w internecie

Search Focus – wybierz rodzaj źródeł

Funkcja Search Focus w Perplexity AI pozwala na precyzyjne dostosowanie wyszukiwania do konkretnych źródeł, co prowadzi do uzyskania bardziej ukierunkowanych i trafnych wyników. Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy kliknąć przycisk „Focus” przy rozpoczynaniu nowego wątku, a następnie wybrać z rozwijanego menu odpowiednią opcję, aby zawęzić wyszukiwanie do określonego źródła. Wszystkie kolejne pytania w tym wątku będą skoncentrowane na wybranej domenie.

Dostępne opcje w funkcji Search Focus:

 • All – kompleksowe wyszukiwanie w całym Internecie
 • Academic – wyspecjalizowane wyszukiwanie w artykułach naukowych i publikacjach akademickich
 • Wolfram Alpha – koncentracja na danych obliczeniowych i matematycznych
 • YouTube – ukierunkowane wyszukiwanie w serwisie YouTube, z możliwością odtwarzania filmów bezpośrednio w aplikacji
 • Reddit – skupienie na dyskusjach i opiniach społeczności, z filtrowaniem nieistotnych treści
Perplexity.ai funkcja focus search

Related – zgłębiaj temat

Za każdym razem, gdy dostaniemy odpowiedź od bota, na końcu znajdziemy sekcję Related (z ang. „powiązane”). Funkcja ta pozwala na dalsze eksplorowanie tematu i uzyskanie dodatkowych informacji powiązanych z danym zagadnieniem.

Funkcja Related prezentuje listę sugerowanych tematów lub pytań, które mogą być interesujące dla użytkownika i poszerzać kontekst udzielonej odpowiedzi. Dzięki tej funkcji, użytkownicy mogą swobodnie pogłębiać swoją wiedzę na dany temat, przechodząc do kolejnych powiązanych wątków i uzyskując kompleksowe informacje.

perplexity pokazuje pytania związane z ostatnią konwersacją
perplexity pokazuje pytania związane z ostatnią konwersacją

Discover – agregat aktualności ze świata

Perplexity.ai oferuje użytkownikom wyjątkową funkcję Discover, która stanowi bramę do odkrywania najnowszych i najbardziej intrygujących treści z dziedziny technologii, nauki oraz kultury. Codziennie platforma przeszukuje szerokie spektrum wiarygodnych źródeł internetowych, agregując najświeższe artykuły, raporty i doniesienia, aby następnie zaprezentować je w spójnej i atrakcyjnej formie.

Jeszcze ciekawsza jest tutaj współpraca twórców Perplexity.ai z polskim start-upem ElevenLabs, który zyskał międzynarodowe uznanie za swoje innowacyjne narzędzia do syntezy mowy. Efektem tej synergii jest stworzenie kanału podcastowego Discover Daily, w którym codziennie użytkownicy mogą posłuchać ciekawych podsumowań najważniejszych wydarzeń i odkryć. Dzięki tej funkcji, Perplexity.ai umożliwia swoim użytkownikom swobodne i efektywne poszerzanie horyzontów, dostarczając im starannie wyselekcjonowanych, multimedialnych treści z najróżniejszych dziedzin.

Kolekcje

Kolejną przydatną funkcją Perplexity AI jest możliwość tworzenia i zarządzania kolekcjami zapytań. Kolekcje to wygodny sposób na uporządkowanie i zorganizowanie naszych interakcji z botem. Nie tylko ułatwia to późniejsze przeglądanie i odnajdywanie wcześniejszych rozmów, ale także daje nam możliwość udostępniania tych kolekcji innym użytkownikom.

Możemy nie tylko dodawać do kolekcji nasze własne zapytania, ale także dopisywać do nich wstępne instrukcje czy wskazówki. Dzięki temu bot będzie mógł od razu wykorzystywać te informacje, co znacznie usprawni i przyspieszy naszą dalszą interakcję. Działa to podobnie do GPTs’ów, które znamy z ChatGPT.

Tworzenie kolekcji w perplexity
Perplexity.ai umożliwia tworzenie kolekcji wątków

Wyszukiwanie „Pro” oraz załączanie plików

Korzystając z Perplexity szybko dostrzeżemy opcję „Pro”. Uruchamia ona funkcję Pro Search, która jest bardziej zaawansowana od jej darmowego odpowiednika Basic Search. Jeśli jesteśmy zalogowanymi użytkownikami bez płatnej subskrypcji możemy użyć Pro Search 5 razy dziennie oraz dodać 3 pliki tekstowe/PDF.

Perplexity PRO – korzyści

 • Dostęp do różnych modeli językowych – Jedną z kluczowych korzyści płynących z wersji Perplexity Pro jest możliwość wyboru zaawansowanego modelu językowego, który będzie wykorzystywany w procesie wyszukiwania i generowania odpowiedzi. Użytkownicy mogą w łatwy sposób zmienić domyślny model na:
  • GPT-4 Turbo od OpenAI
  • Claude 3 od Anthropic, w wersjach Opus lub Sonnet
  • Mistral
  • Własny, eksperymentalny LLM
 • Dopytywanie i uściślanie zapytań – gdy użytkownik zadaje niejednoznaczne lub złożone pytanie, model wyszukiwania Pro automatycznie zadaje dodatkowe pytania uściślające, aby lepiej zrozumieć intencje i kontekst zapytania.
 • Możliwość dodawania plików graficznych i tekstowych – Perplexity zapozna się z Twoim obrazem, lub treścią, by wykorzystać je w kontekście zapytania.
 • Tokeny API – subksrybencji Perplexity Pro otrzymują tokeny do API o wartości 5$ co miesiąc.
 • Generowanie obrazów w 3 różnych modelach:
  • Playground V2.5
  • DALL-E 3
  • Stable Diffusion XL

Ile kosztuje Perplexity.pro?

W dniu pisania tego artykułu Perplexity oferuje 2 modele płatności: miesięczny i roczny. Za perplexity.ai PRO zapłacimy 20$ miesięcznie, lub 200$ rocznie, co pozwoli nam zaoszczędzić 40$.

Ponieważ ceny mogą się zmienić, warto sprawdzić ich aktualny cennik.

ile kosztuje perplexity.ai
cennik perplexity.ai PRO. Stan w dniu: 22.04.2024

Jak zacząć korzystać z Perplexity?

Warto zacząć od tego, że jedną z największych zalet perplexity.ai jest to, że nie trzeba zakładać konta ani się logować, by móc z niego korzystać. Oczywiście wtedy nie wszystkie funkcje są dla nas dostępne, ale zdecydowanie obniża to próg wejścia.

Aby zaczać pracę na Perplexity wystarczy wejść na stronę perplexity.ai i… korzystać. Alternatywnie możesz zainstalować ich aplikację na smartfona z Google Play, lub AppStore.

Jak najlepiej wykorzystywać Perplexity.ai

Mechanizm Perplexity.ai jest tak skonstruowany, że narzędzie staje się świetną alternatywą dla klasycznych wyszukiwarek internetowych jak Google. W odróżnieniu od tradycyjnych wyszukiwarek, Perplexity.ai nie tylko przeszukuje sieć w poszukiwaniu odpowiedzi, ale także konsoliduje i syntetyzuje treści z różnych źródeł, dostarczając użytkownikowi spójną i kompleksową odpowiedź.

Możliwość wyboru źródeł sprawia, że perplexity będzie świetne do wykonywania researchu, lub do obliczeń matematycznych.

Zalety i wady Perplexity.ai

Porównując z konkurencją:

Zalety

 • Jest niesamowicie szybki w działaniu.
 • Brak konieczności zakładania konta.
 • Oferuje pracę na różnych modelach językowych (w wersji Pro)
 • Bardzo przyjazny interefejs.
 • Mniejsza tendencja do halucynacji.
 • W bezpłatnej wersji można testować płatne funkcje.
 • Dopytuje o szczegóły Twojego zapytania (w wersji Pro)

Wady

 • Szybko zapomina o kontekście konwersacji
 • Często ignoruje szczegóły uwzględnione w instrukcji (na przykład ilość znaków)
 • Mniej liczna społeczność pomagająca w pracy na narzędziu
 • Wbudowana baza wiedzy jest uboższa niż konkurencji
 • Brak wbudowanego języka polskiego

Obserwuj nas w Google News!, by być na bieżąco 👉🏻

Podsumowanie

Perplexity.ai, jest atrakcyjną alternatywą, która łączy funkcjonalności chatbota ChatGPT z zaawansowanymi możliwościami wyszukiwarki Google. Platforma ta wyróżnia się na tle konkurencji dzięki funkcjom takim jak Search Focus, które pozwalają na bardziej ukierunkowane wyszukiwanie informacji, oraz Discover, które agreguje aktualności z różnych dziedzin. Co istotne, Perplexity.ai oferuje szereg możliwości dostępnych w ramach bezpłatnego planu, za które w przypadku ChatGPT należałoby zapłacić. Biorąc pod uwagę te unikalne cechy, Perplexity.ai zdecydowanie zasługuje na szansę, zwłaszcza dla użytkowników ceniących głębokie i specjalizowane poszukiwanie wiedzy bez dodatkowych kosztów.

Potrzebujesz indywidualnego szkolenia z narzędzi AI?

  Zapytaj o darmową, niezobowiązującą wycenę

  Wypełniając powyższy formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę Wedo Sp. z o.o. Zgody udzielasz dobrowolnie w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. W każdym momencie możesz wycofać udzieloną zgodę.

  5/5 - (8)