LinkedIn – czym jest największa platforma social media dla profesjonalistów?


LinkedIn, uznawany za najważniejszą sieć zawodową na świecie, to nie tylko platforma do poszukiwania pracy czy rekrutacji. To przestrzeń, w której profesjonaliści mogą budować swoją markę osobistą, nawiązywać wartościowe kontakty i rozwijać swoje umiejętności. Jakie funkcje oferuje LinkedIn Premium, i jak można zoptymalizować swój profil, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tej sieci? W niniejszym wpisie blogowym przyjrzymy się bliżej tej platformie, wyjaśniając, jak skutecznie można używać LinkedIn nie tylko do poszukiwania pracy, ale także do budowania sieci kontaktów, prowadzenia konta firmowego czy rekrutacji pracowników.

zespół w firmie omawia platformę linkedin

Co to jest Linkedin? – wstęp

LinkedIn to profesjonalna platforma społecznościowa (social media) przeznaczona dla środowiska biznesowego i osób poszukujących rozwoju zawodowego. W przeciwieństwie do innych popularnych serwisów społecznościowych, LinkedIn koncentruje się na budowaniu sieci kontaktów zawodowych, dzieleniu się wiedzą branżową oraz promowaniu własnej marki osobistej. Użytkownicy tworzą szczegółowe profile, przypominające cyfrowe CV, na których prezentują swoje doświadczenie, umiejętności, osiągnięcia oraz rekomendacje od współpracowników i przełożonych.

Platforma umożliwia nawiązywanie cennych relacji biznesowych, poszukiwanie nowych możliwości zatrudnienia, śledzenie aktualności branżowych oraz uczestniczenie w grupach dyskusyjnych związanych z określonymi dziedzinami. LinkedIn jest również przydatnym narzędziem dla firm, które mogą wykorzystywać go do rekrutacji talentów, budowania wizerunku pracodawcy (employer branding), promocji produktów i usług oraz generowania leadów sprzedażowych. Dzięki integracji z innymi rozwiązaniami, takimi jak LinkedIn Learning, użytkownicy mają również dostęp do szerokiej gamy kursów i szkoleń online, co pozwala im na stały rozwój kompetencji zawodowych.

Historia LinkedIn

LinkedIn, międzynarodowy serwis społecznościowy, został założony w grudniu 2002 roku przez Reida Hoffmana i jego współpracowników z PayPal i Socialnet.com, a oficjalnie uruchomiony w maju 2003 roku. Od początku, w przeciwieństwie do innych popularnych serwisów skupiających się na życiu prywatnym, LinkedIn koncentrował się na zawodowych kontaktach. Szybko zyskał popularność wśród profesjonalistów i firm, stając się kluczowym narzędziem do budowania sieci zawodowych, poszukiwania pracy, rekrutacji oraz promocji osobistej marki. Użytkownicy mogą tworzyć profile przypominające cyfrowe CV, publikować zawodowe aktualizacje oraz odbierać rekomendacje.

Ważnym momentem dla LinkedIn był rok 2011, kiedy firma zadebiutowała na giełdzie NYSE. W 2012 roku serwis doświadczył poważnego problemu z bezpieczeństwem, kiedy wyciekło 6,5 miliona haseł użytkowników, co podkreśliło potrzebę lepszej ochrony danych osobowych. Kolejny przełom nastąpił w 2016 roku, gdy Microsoft nabył LinkedIn za 26,2 miliarda dolarów, integrując go z innymi swoimi produktami i tworząc bardziej zintegrowane środowisko pracy.

Dziś LinkedIn to jedna z największych na świecie platform społecznościowych dla profesjonalistów, z ponad 740 milionami użytkowników w 200 krajach i w 22 wersjach językowych, w tym polskiej od 2012 roku. Platforma stale rozwija swoje funkcje, oferując narzędzia takie jak strony firmowe, reklama, generowanie leadów oraz optymalizacja profilu, utrzymując swoją pozycję jako kluczowe narzędzie w świecie biznesu i profesjonalistów.

Dla kogo jest LinkedIn?

LinkedIn jest platformą, która służy różnorodnym grupom profesjonalistów, dostarczając wartościowych zasobów, możliwości nawiązywania kontaktów i rozwijania kariery w wielu branżach. Dla osób zainteresowanych dynamicznym rozwojem zawodowym, poniżej przedstawiam listę branż i specjalizacji, dla których LinkedIn może być szczególnie przydatny:

 • Marketing: Specjaliści SEO oraz marketerzy mogą korzystać z LinkedIn do śledzenia najnowszych trendów w optymalizacji dla wyszukiwarek, dzielenia się wiedzą oraz nawiązywania kontaktów z innymi ekspertami w dziedzinie marketingu cyfrowego.
 • Technologia i programowanie: Programiści, inżynierowie oprogramowania i specjaliści IT mogą znajdować na LinkedIn artykuły techniczne, dyskusje na temat najnowszych technologii oraz oferty pracy od wiodących firm technologicznych.
 • Finanse i bankowość: Specjaliści finansowi mogą używać LinkedIn do nawiązywania kontaktów zawodowych, dzielenia się analizami rynku oraz znajdowania możliwości kariery w sektorze finansowym.
 • Edukacja i nauka: Akademicy, nauczyciele i badacze mogą na LinkedIn publikować swoje prace, wyniki badań oraz dyskutować o najnowszych odkryciach i trendach w edukacji.
 • Zdrowie i opieka medyczna: Lekarze, pielęgniarki oraz inni specjaliści zdrowotni mogą korzystać z LinkedIn do dzielenia się wiedzą medyczną, dyskusji na temat najlepszych praktyk oraz nawiązywania kontaktów z pracodawcami w sektorze zdrowia.
 • Prawo i doradztwo: Prawnicy i doradcy mogą na LinkedIn wymieniać się doświadczeniami, szukać porad w kwestiach prawnych oraz budować sieć kontaktów zawodowych, która może wspierać ich praktykę prawniczą.

Jak działa LinkedIn? Jakie treści tam znajdziemy?

LinkedIn na pierwszy rzut oka może przypominać Facebooka ze względu na swoje funkcje społecznościowe, takie jak aktualizacje statusu, publikowanie artykułów, czy dzielenie się filmami i infografikami. Aktualizacje statusu na LinkedIn pozwalają użytkownikom dzielić się nowościami z życia zawodowego, osiągnięciami lub ważnymi wydarzeniami branżowymi. Artykuły umożliwiają głębsze eksplorowanie tematów, które mogą zainteresować profesjonalistów z danej branży, zaś filmy i infografiki są świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi i szybkie przekazanie skomplikowanych informacji w atrakcyjnej formie wizualnej.

Chociaż mechanika publikacji może być podobna do tej obserwowanej na Facebooku, to wpływ tych treści na LinkedIn jest zasadniczo inny. Regularne publikowanie profesjonalnych i branżowych treści buduje widoczność użytkownika wśród społeczności zawodowej, co jest kluczowe dla rozwoju kariery. Każdy post, artykuł czy film nie tylko zwiększa szanse na dotarcie do potencjalnych pracodawców, klientów i partnerów biznesowych, ale również cementuje reputację użytkownika jako eksperta w jego dziedzinie. Efektywne wykorzystanie LinkedIn jako platformy do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem otwiera przed profesjonalistami nowe możliwości zawodowe i pozwala na budowanie wartościowej sieci kontaktów.

Różnice i podobieństwa między LinkedIn a Facebookiem

LinkedIn i Facebook, mimo iż obie platformy umożliwiają nawiązywanie i pielęgnowanie relacji online, pełnią bardzo różne role w życiu cyfrowym użytkowników. Aby zrozumieć, jak te dwa giganty mediów społecznościowych różnią się od siebie, warto przyjrzeć się zarówno ich podobieństwom, jak i różnicom:

Podobieństwa:

 • Interakcje użytkowników: Zarówno na LinkedIn, jak i na Facebooku użytkownicy mogą publikować aktualizacje statusu, komentować, udostępniać treści i polubić posty innych.
 • Cele społecznościowe: Obie platformy służą budowaniu i utrzymaniu sieci kontaktów, choć cel tych kontaktów może się różnić.
 • Platformy wielojęzyczne: LinkedIn i Facebook są dostępne w wielu językach, co pozwala na globalny zasięg i interakcje.

Różnice:

 • Cel sieci: LinkedIn skupia się na życiu zawodowym i rozwoju kariery, podczas gdy Facebook jest bardziej zorientowany na życie prywatne i rozrywkę.
 • Typy publikowanych treści: Treści na LinkedIn są zazwyczaj bardziej profesjonalne i branżowe, a na Facebooku dominują osobiste aktualizacje, zdjęcia i rozrywkowe treści.
 • Funkcje biznesowe: LinkedIn oferuje narzędzia i funkcje specjalnie zaprojektowane do rekrutacji, rozwoju zawodowego i marketingu B2B, podczas gdy Facebook koncentruje się na szeroko pojętej reklamie i interakcji z konsumentem.
 • Kultura dyskusji: Na LinkedIn, każdy post czy komentarz może być przeczytany przez potencjalnych pracodawców, klientów lub partnerów biznesowych, dlatego użytkownicy zazwyczaj utrzymują wysoki poziom profesjonalizmu.

Przyglądając się opinii wielu użytkowników LinkedIn, można zauważyć, że niektórzy z nich obserwują pewne zmiany w charakterze platformy, zbliżające ją do Facebooka. Wskazują oni na obecność większej ilości treści osobistych i nieprofesjonalnych, co może być zaskoczeniem dla tych, którzy oczekują wyłącznie biznesowych i zawodowych informacji. Jednak percepcja ta często zależy od tzw. „bańki informacyjnej” danej osoby oraz od kręgu kontaktów, których obserwuje. To przypomina, że LinkedIn, podobnie jak inne media społecznościowe, jest dynamiczną platformą, której charakter może ewoluować w zależności od interakcji i preferencji jej użytkowników.

Kanał na LinkedIn vs. Tablica na Facebook

Kanał LinkedIn, choć na pierwszy rzut oka przypomina tablicę na Facebooku, oferuje szereg funkcji specjalnie dostosowanych do potrzeb profesjonalistów. Użytkownicy mają możliwość nie tylko publikowania standardowych wpisów, ale także pisania rozbudowanych artykułów. Ta funkcja pozwala na bardziej zaawansowane formatowanie tekstu, co umożliwia przygotowanie profesjonalnych publikacji przyciągających uwagę i budujących autorytet w branży.

artykuł na linkedin

LinkedIn oferuje także szablony ułatwiające komunikowanie kluczowych zmian w karierze, takich jak awanse, zdobycie nowych certyfikatów czy rocznice pracy w danej firmie, co pozwala na efektywne dzielenie się swoimi osiągnięciami zawodowymi z siecią kontaktów.

opcje komunikatów na linkedin

Podobnie jak na Facebooku, interakcje z postami na LinkedIn mogą przybierać formę komentarzy oraz reakcji, ale dostępne opcje reakcji są unikalnie dostosowane do charakteru platformy. Na LinkedIn użytkownicy mogą wybierać spośród takich reakcji jak:

 • polecam (zamiennik klasycznego „lubię to” na Facebooku),
 • gratulacje,
 • wspieram,
 • super,
 • wnikliwe
 • śmieszne.
reakcje na linkedin

Każda z tych reakcji umożliwia wyrażenie specyficznych emocji lub opinii związanych z profesjonalnym kontekstem treści, co sprzyja budowaniu bardziej zaangażowanej i wszechstronnej interakcji między profesjonalistami.

LinkedIn Premium – ceny i możliwości

LinkedIn Premium to płatna subskrypcja oferowana przez LinkedIn, która zapewnia dodatkowe funkcje i narzędzia wykraczające poza darmowe konto. Istnieją cztery główne rodzaje kont Premium: Career, Business, Sales Navigator oraz Recruiter Lite.

Ceny podane poniżej są aktualne w dniu pisania artykułu tj. 13.05.2024.

Ceny mogą ulec zmianie, dlatego warto je zweryfikować w oficjalnym cenniku.

Kariera

Cena: 99 zł miesięcznie

Skierowany do osób poszukujących pracy. Pakiet umożliwia wysyłanie wiadomości InMail do rekruterów, dostęp do szczegółowych informacji, kto oglądał Twój profil w ciągu ostatnich 90 dni, a także dostęp do kursów online, które mogą pomóc w rozwijaniu umiejętności.

Premium Business

Cena: 149 zł miesięcznie

Idealny dla osób i firm poszukujących możliwości rozwijania sieci kontaktów biznesowych. Oferuje wszystkie funkcje z pakietu Career, plus wgląd w pełne profile osób, które nie są bezpośrednio połączone w sieci LinkedIn, a także nieograniczoną przeglądarkę LinkedIn.

Sales Navigator Professional

Cena: 289 zł miesięcznie

Skonstruowany z myślą o specjalistach od sprzedaży, umożliwia zaawansowane wyszukiwanie klientów i śledzenie aktualizacji potencjalnych klientów. Zawiera również wszystkie funkcje z pakietu Business, plus dostęp do funkcji „Kto oglądał Twój profil” nawet do 90 dni wstecz.

Recruiter Lite

Cena: 449,94 zł miesięcznie

Dedykowany dla rekruterów i specjalistów HR. Ten pakiet zawiera narzędzia do zaawansowanego wyszukiwania kandydatów, śledzenia ich statusu i organizowania danych kandydatów, co jest kluczowe dla efektywnego procesu rekrutacji.

linkedin premium możliwości

Jak znaleźć pracę na LinkedIn?

Przeglądaj ogłoszenia w zakładce „Praca”

Z poziomu głównego menu LinkedIn łatwo znajdziesz sekcję „Praca”, która funkcjonuje jako agregat ogłoszeń z ofertami pracy. Ta przydatna zakładka pozwala na przeglądanie licznych ofert pracy dostarczanych przez pracodawców z całego świata. Aby zoptymalizować proces wyszukiwania, LinkedIn oferuje zaawansowane narzędzia filtrowania, które umożliwiają dostosowanie wyników do Twoich specyficznych wymagań zawodowych, preferencji lokalizacyjnych czy oczekiwanego poziomu doświadczenia. Odpowiadając na interesujące Cię oferty, pamiętaj, że wielu pracodawców działa na skalę międzynarodową, dlatego warto zadbać o to, aby Twoje CV było dostępne w kilku wersjach językowych, szczególnie w angielskim, co zwiększy Twoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy.

Ustaw status: Otwarty na szukanie nowej oferty pracy

LinkedIn oferuje funkcję, która umożliwia komunikowanie społeczności, że jesteś aktywnie zainteresowany nowymi ofertami pracy. Aby to zrobić, wystarczy przejść do swojego profilu i kliknąć na opcję „Otwarty na…„, a następnie wybrać „szukanie nowej oferty pracy”. Po aktywacji tego ustawienia do Twojego zdjęcia profilowego zostanie dodana specjalna nakładka, która sygnalizuje Twoje poszukiwania zatrudnienia. Taka wizualna wskazówka zwiększa Twoją widoczność na platformie i pomaga dotrzeć do większej liczby potencjalnych pracodawców, co może znacząco przyspieszyć proces znalezienia nowej pracy.

Optymalizacja profilu na LinkedIn

Aby w pełni wykorzystać potencjał LinkedIn i osiągnąć swoje cele zawodowe, kluczowe jest odpowiednie zoptymalizowanie profilu. Oto kilka kluczowych wskazówek:
Przede wszystkim, upewnij się, że Twój profil jest kompletny i zawiera wszystkie istotne informacje, takie jak doświadczenie zawodowe, wykształcenie, umiejętności i osiągnięcia. Dodaj również profesjonalne zdjęcie profilowe oraz atrakcyjny nagłówek, który zwięźle opisuje Twoją specjalizację i unikalne kompetencje. Pamiętaj, że profil jest wizytówką w świecie LinkedIn, dlatego poświęć czas na jego dopracowanie.

Kluczowe kroki optymalizacji

Kolejnym ważnym krokiem jest optymalizacja profilu pod kątem słów kluczowych związanych z Twoją branżą i stanowiskiem. Wykorzystaj je w opisie stanowisk, umiejętności i podsumowaniu, aby zwiększyć widoczność w wyszukiwarkach LinkedIn. Ponadto, regularnie publikuj wartościowe treści, takie jak artykuły, komentarze czy posty, aby budować wiarygodność ekspercką i angażować swoją sieć kontaktów.
Nie zapomnij również o aktywnym nawiązywaniu nowych połączeń z osobami z Twojej branży, rekruterami czy potencjalnymi pracodawcami. Im większa i bardziej wartościowa sieć kontaktów, tym większe możliwości rozwoju kariery. Wreszcie, rozważ skorzystanie z płatnej subskrypcji LinkedIn Premium, która odblokuje dodatkowe funkcje i narzędzia ułatwiające osiągnięcie celów zawodowych.

Uzyskaj rekomendacje

Aby zwiększyć wiarygodność Twojego profilu na LinkedIn, warto uzyskać rekomendacje od znanych Ci osób. Przejrzyj swoje kontakty na LinkedIn i znajdź znajomych, byłych kolegów czy współpracowników, którzy mogą poświadczyć Twoje umiejętności i doświadczenie. Następnie, poproś ich o napisanie rekomendacji, podkreślając konkretne umiejętności lub projekty. Dobrze sformułowane rekomendacje mogą znacząco wzmocnić Twój profesjonalny wizerunek na platformie.

Jak założyć konto firmowe na LinkedIn i czy jest to bezpłatne?

Założenie i prowadzenie profilu firmy na LinkedIn jest całkowicie bezpłatne, co stanowi doskonałą okazję dla każdej organizacji, by zbudować swoją obecność online bez dodatkowych kosztów. Dzięki firmowemu profilowi na LinkedIn, możesz nie tylko promować swoją markę, ale także angażować obecnych i potencjalnych klientów, a także przyciągać nowych talentów do swojej organizacji. Profil firmy na LinkedIn umożliwia także publikowanie aktualności, artykułów branżowych, ofert pracy, oraz wiele innych treści, które mogą przyciągnąć uwagę i budować profesjonalny wizerunek firmy w środowisku biznesowym.

Aby rozpocząć, wykonaj poniższe kroki:

 1. W prawym górnym rogu strony głównej LinkedIn, znajdź i kliknij ikonę „Praca”.
 2. Przewiń w dół do sekcji i wybierz opcję „Utwórz stronę firmową”.
 3. Na ekranie wyboru typu strony, dokonaj selekcji między opcjami:
  • Firma
  • Strona marki
  • Instytucja edukacyjna
 4. W odpowiednich polach, wprowadź szczegółowe informacje o swojej firmie lub instytucji oraz dane profilowe.
 5. Zaznacz pole wyboru, potwierdzając, że masz uprawnienia do reprezentowania danej firmy lub instytucji.
 6. Następnie kliknij „Stwórz stronę”.

Jak uzupełnić swoją stronę firmową?

Aby zwiększyć rozpoznawalność i atrakcyjność Twojej strony firmowej na LinkedIn, kluczowe jest dostarczenie kompletnych i szczegółowych informacji. Dokładne wypełnienie najważniejszych sekcji profilu może znacznie poprawić widoczność Twojej organizacji w sieci. Strony, które zawierają pełne dane, takie jak logo firmy, szczegółowy opis, adres URL witryny, często są łatwiejsze do odszukania w wyszukiwarce i mogą zyskać do 30% więcej wyświetleń tygodniowo.

Podczas edytowania swojej strony firmowej, warto skupić się na następujących kluczowych elementach:

 • Branża
 • Wielkość firmy
 • Opis firmy
 • Logo firmy
 • Misja i wartości
 • Adres URL witryny
 • Lokalizacja firmy
 • Wezwanie do działania
 • Weryfikacja służbowego adresu e-mail

Jak rekrutować pracowników do firmy poprzez LinkedIn?

Wykorzystując platformę LinkedIn Talent Solutions, firmy mogą efektywnie rekrutować pracowników dzięki zaawansowanym narzędziom i funkcjom. LinkedIn umożliwia publikowanie szczegółowo opisanych ofert pracy, które można precyzyjnie kierować do określonych grup kandydatów. Dzięki dostępowi do ogromnej bazy danych LinkedIn, rekruterzy mogą filtrować potencjalnych kandydatów według umiejętności, doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia, co znacząco usprawnia proces rekrutacyjny.

Ponadto, LinkedIn oferuje narzędzia takie jak Recruiter i Recruiter Lite, które zapewniają zaawansowane możliwości wyszukiwania, systemy do śledzenia aplikantów oraz narzędzia komunikacyjne do bezpośredniego angażowania potencjalnych pracowników. Integracja tych funkcji pozwala na kompleksowe podejście do pozyskiwania, identyfikowania i zatrudniania najlepszych talentów na całym świecie.

Ustaw status „Zatrudniam”

Podobnie jak kandydaci mogą ustawić status „Otwarty na pracę”, tak Ty jako pracodawca możesz łatwo komunikować, że szukasz pracowników do swojej firmy. Poinformuj kogo zatrudniasz na LinkedIn i znajdź najlepszego kandydata.

formularz ogłoszenia o pracę linkedin

Podsumowanie

LinkedIn stanowi niezastąpione narzędzie dla każdego profesjonalisty dążącego do rozwoju kariery, poszerzania sieci kontaktów, czy też promocji osobistej marki. Platforma ta oferuje nie tylko możliwość dzielenia się wiedzą i osiągnięciami, ale również umożliwia łatwe nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi pracodawcami, klientami i partnerami biznesowymi. Dzięki ciągłemu rozwojowi i dostosowywaniu do potrzeb rynku pracy, LinkedIn pozostaje kluczowym narzędziem w arsenale każdego nowoczesnego profesjonalisty, ułatwiającym osiąganie zawodowych celów w dynamicznie zmieniającym się świecie.

Dziękujemy za przeczytanie wpisu do końca!

Obserwuj nas w Google News!, by być na bieżąco
5/5 - (2)