Exact match, czyli jak odpowiedni tekst linku pomaga w SEO

Exact match, czyli jak odpowiedni tekst linku pomaga w SEO.

Autor: Adam Świsłowski

Linki są jednym z najważniejszych czynników wpływających na pozycjonowanie strony internetowej. W SEO niebagatelne znaczenie ma nie tylko liczba i jakość linków, ale także sposób, w jaki są one przedstawione – najczęściej za pomocą klikalnego tekstu, zwanego anchor textem. To właśnie ten element ma za zadanie wskazać, czego dotyczy strona docelowa, a im precyzyjniej to robi, tym lepiej dla wyników SEO. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie tej precyzyjności jest wykorzystanie tak zwanego 'exact match’. W tym artykule omówimy, czym jest 'exact match’, jakie pełni role w SEO, na co zwracać uwagę podczas jego tworzenia i jakie inne typy anchor textów znamy. Ta wiedza może okazać się nieoceniona w dążeniu do lepszego pozycjonowania Twojej strony.

czerwona kotwica na białym tle otoczona łańcuchem

Czym jest 'exact match’ w kontekście tekstu linku?

Exact match„, czyli dosłowne dopasowanie, to termin używany w SEO do opisu tekstu linku (anchor text), który dokładnie odpowiada frazie kluczowej strony docelowej. Dla przykładu, jeśli strona docelowa koncentruje się na temacie „najlepsze restauracje we Wrocławiu”, tekst linku 'exact match’ mógłby brzmieć dokładnie tak samo – „najlepsze restauracje we Wrocławiu”. Kluczowym aspektem 'exact match’ jest to, że słowa kluczowe są identyczne w anchor text i stronie docelowej.

Stosowanie 'exact match’ ma na celu zapewnienie jasności dla użytkowników i wyszukiwarek co do tematu strony docelowej. To pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, co znajduje się na danej stronie, co z kolei wpływa na indeksację i ranking stron. Z drugiej strony, dla użytkowników, dobrze skonstruowany tekst linku 'exact match’ może być bardzo pomocny, ponieważ daje jasny obraz tego, co znajdą po kliknięciu w link.

Rola 'exact match’ w SEO i jak wpływa na pozycjonowanie

Tekst linku, zwłaszcza gdy jest 'exact match’, odgrywa fundamentalną rolę w SEO i może znacznie wpływać na pozycjonowanie strony internetowej. W Internecie linki pełnią funkcję podobną do poleceń – strony o wysokiej reputacji, linkujące do Twojej strony, przekazują część swojej „wiarygodności”, co pomaga zwiększyć ranking Twojej strony w wynikach wyszukiwania. To zasada działania PageRank, jednego z algorytmów Google. W tym kontekście, 'exact match’ pełni kluczową rolę, ponieważ precyzyjnie określa temat strony docelowej, co ułatwia wyszukiwarkom zrozumienie kontekstu i w rezultacie poprawia pozycjonowanie strony.

’Exact match’ jest szczególnie ważny dla algorytmów wyszukiwarki, które używają tych informacji do indeksowania i kategoryzowania stron internetowych. Im precyzyjniej anchor text odpowiada treści strony docelowej, tym łatwiej dla wyszukiwarek jest prawidłowo zrozumieć i ocenić jej zawartość. Ponadto, 'exact match’ ma kluczowe znaczenie zarówno w strategii linkowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego. W przypadku linkowania wewnętrznego, 'exact match’ może pomóc w utrzymaniu czytelności strony i poprawie nawigacji dla użytkowników. W przypadku linkowania zewnętrznego, linki 'exact match’ mogą zwiększyć widoczność strony w sieci, przyciągając ruch z innych, powiązanych stron internetowych.

Pułapki i zagrożenia związane z tworzeniem 'exact match’

Tworzenie 'exact match’ anchor texts, choć skuteczne, niesie ze sobą pewne ryzyko. Jednym z najważniejszych problemów jest kanibalizacja słów kluczowych. Kanibalizacja słów kluczowych występuje, gdy wiele stron lub postów na tej samej stronie próbuje konkurować o te same słowa kluczowe. Gdy tworzysz linki 'exact match’, musisz być ostrożny, aby jeden achor text nie prowadził do więcej niż jednej zakładki. Może to sprawić, że wyszukiwarki będą miały problem z rozstrzygnięciem, która strona jest najbardziej istotna dla danego słowa kluczowego.

Dodatkowo, nadmierne używanie 'exact match’ może prowadzić do ryzyka penalizacji przez wyszukiwarki, zwłaszcza Google. Algorytmy wyszukiwarek są zaprojektowane tak, aby wykrywać i karcić strony, które próbują „oszukać” system poprzez nadmierne stosowanie optymalizacji SEO, takiej jak zbyt częste stosowanie 'exact match’. Dlatego ważne jest, aby zrównoważyć użycie 'exact match’ z innymi typami anchor texts, takimi jak 'partial match’ czy anchor texty oparte na nazwie marki.

Tworząc anchor texty, pamiętaj o następujących zasadach: 

  1. Tekst linku powinien być związany z tematem strony docelowej i zawierać odpowiednie słowa kluczowe.
  2. Unikaj nadmiernego powtarzania tych samych anchor textów.
  3. Anchor text powinien wyglądać naturalnie w kontekście, w którym jest używany. Stosuj różne typy anchor textów, aby utrzymać naturalność i różnorodność.

Praktyczne przykłady zastosowania 'exact match’ w SEO

Aby lepiej zrozumieć wpływ 'exact match’ na SEO, przyjrzyjmy się praktycznym przykładom. Załóżmy, że prowadzisz blog o gotowaniu i opublikowałeś artykuł o przepisie na „wegetariański gulasz”. Linkując do tego artykułu z innych stron, używasz anchor textu „wegetariański gulasz”. Dzięki temu wyszukiwarki mają jasne wytyczne, że strona docelowa skupia się na temacie „wegetariański gulasz”, co może poprawić pozycjonowanie strony dla tego konkretnego słowa kluczowego.

Aby efektywnie i naturalnie włączyć 'exact match’ do strategii SEO, ważne jest, aby używać go w sposób zrównoważony z innymi typami anchor texts. Przykładowo, jeśli prowadzisz stronę o marketingu internetowym, możesz na przemian używać 'exact match’ (np. „strategie marketingu internetowego”) oraz synonimu (np. taktyki e-marketingu). 

Porównując efekty uzyskane z użyciem 'exact match’ i innych typów anchor texts, można zauważyć, że 'exact match’ zazwyczaj przynosi lepsze wyniki w zakresie pozycjonowania. Jednak nadmierne korzystanie z 'exact match’ może wywołać efekt przeciwny do zamierzonego, prowadząc do penalizacji przez wyszukiwarki. Dlatego zawsze zaleca się stosowanie zrównoważonego podejścia, mieszając różne typy anchor texts w ramach Twojej strategii SEO.

Jakie inne typy anchor textów znamy w SEO?

W SEO znamy wiele typów anchor textów, każdy z nich z unikalnymi zaletami i zastosowaniem. Poniżej przedstawiamy pięć najpopularniejszych:

Partial match (częściowe dopasowanie): Anchor text tego typu zawiera niektóre, ale nie wszystkie słowa kluczowe strony docelowej. Na przykład, dla strony o „najlepszych strategiach marketingu internetowego”, anchor text „strategie marketingu” byłby częściowym dopasowaniem. Partial match może też zawierać synonimy głównej frazy kluczowej. Przykładowo, anchor text „porady dla zdrowego odżywiania” mógłby być częściowym dopasowaniem do strony o „wskazówkach dotyczących diety”.

Stosowanie partial match pozwala na uniknięcie nadużywania 'exact match’. Ponadto, dodaje element naturalności i różnorodności do tekstu, co może poprawić doświadczenie użytkownika i wygląd treści. Partial match jest kluczowym elementem zrównoważonej strategii linkowania, która zapewnia jasne sygnały dla wyszukiwarek, jednocześnie utrzymując naturalność i czytelność treści.

Phrase match (dopasowanie frazowe): Anchor text w tym typie zawiera frazę kluczową, ale może także zawierać dodatkowe słowa. Przykładowo, „Sprawdź nasze porady dotyczące pielęgnacji twoich ulubionych roślin domowych” byłby dopasowaniem frazowym dla strony o „poradach dotyczących pielęgnacji roślin domowych”. Phrase match pomaga utrzymać kontekst, jednocześnie dodając naturalność do tekstu.

Brand match (dopasowanie marki): Anchor text zawiera nazwę marki lub firmy. Przykładowo, „Poznaj strategie marketingowe od XYZ”. W ten sposób można budować rozpoznawalność marki, jednocześnie sygnalizując wyszukiwarkom związek strony z daną marką.

Zero match (brak dopasowania): W tym przypadku anchor text nie zawiera żadnych słów kluczowych związanych ze stroną docelową. Przykłady to frazy takie jak „kliknij tutaj” czy „czytaj więcej”. Co do zasady powinniśmy unikać stosowania Zero Match

Naked URLs (gołe URL-e): Tutaj anchor text jest po prostu pełnym adresem URL strony docelowej. Ten sposób linkowania nie przekazuje prawie żadnej reputacji między zakładkami.

4.9/5 - (9)