Crawl Budget, czyli jak optymalizować zasoby, które Google poświęca Twojej stronie internetowej


Wyobraź sobie, że oprowadzam Cię po swoim biurze, ale zamiast pokazywać Ci to, co najciekawsze, skupiam się na czwartej skrytce na szczotki, a wszystkie sale produkcyjne są takie same i mało ciekawe. Pomyślałbyś wtedy, że marnuję Twój czas i niechętnie byś do mnie wrócił. Google patrzy na nasze strony w podobny sposób, dlatego tak ważne jest, aby zoptymalizować tzw. Crawl Budget, czyli budżet na przeszukiwanie, umożliwiając robotom efektywne indeksowanie zasobów naszej strony internetowej.

google crawl budget

Co to jest Crawl Budget?

Budżet na przeszukiwanie, znany również jako crawl budget, odnosi się do ilości zasobów, które roboty Google są gotowe przeznaczyć na przeszukiwanie i indeksowanie danej strony internetowej. W kontekście nieustannego przeglądania przez roboty Google internetu w poszukiwaniu nowych informacji, ważne jest uświadomienie sobie, że mimo przeogromnych zasobów informatycznych wyszukiwarki, te zasoby nie są nieograniczone. Dlatego też, optymalizacja budżetu na przeszukiwanie staje się kluczowym zadaniem dla właścicieli stron internetowych. Pozwala ona na maksymalizację efektywności, z jaką zawartość strony jest przeglądana i indeksowana, co bezpośrednio wpływa na szybkość pojawienia się i pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Zarządzanie tym budżetem umożliwia skupienie uwagi robotów na najbardziej istotnych zasobach witryny, co przekłada się na lepszą widoczność i wyższe rankingi w Google.

W jaki sposób sprawdzić, jak roboty czytają moją stronę?

Po zrozumieniu, czym jest crawl budget i jak ważne jest jego optymalizowanie, kluczowym narzędziem, które może Ci w tym pomóc, jest Google Search Console (GSC). GSC oferuje bogaty zestaw narzędzi i raportów, które pozwalają na zrozumienie, w jaki sposób roboty Google przeglądają i indeksują Twoją stronę internetową. Zanim sprawdzimy, czy robot optymalnie skanuje nasze zasoby należy sprawdzić, czy nic nie stoi na przeszkodzie w dostępie do tych zasobów. Oto szczegółowa instrukcja, jak przeprowadzić taką diagnozę:

Upewnij się, że podłączyłeś stronę do GSC

Jak dodać domenę do Google Search Console - Wedo.pl

Aby móc korzystać z narzędzi Google Search Console, niezbędne jest zalogowanie się do usługi i zarejestrowanie domeny. Możesz to zrobić na kilka sposobów: dodając rekord DNS, umieszczając plik weryfikacyjny na serwerze, lub korzystając z uprawnień w Google Analytics lub Google Tag Manager. Ta weryfikacja jest kluczowa do uzyskania dostępu do danych na temat interakcji Googlebota z Twoją stroną i jej optymalizacji.

Jeśli po zalogowaniu widzisz informację o braku danych, to znaczy że Google potrzebuje czasu na przeskanowanie Twojej strony i na tym etapie jeszcze niczego nie dowiesz się o statystykach.

Potrzebujesz pomocy z implementacją Google Search Console?

  Zapytaj o darmową, niezobowiązującą wycenę

  Wypełniając powyższy formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę Wedo Sp. z o.o. Zgody udzielasz dobrowolnie w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. W każdym momencie możesz wycofać udzieloną zgodę.

  Otwórz raport Statystyki indeksowania w Google Search Console

  Jeśli już jesteś zalogowany do Google Search Console, przejdź do sekcji „Ustawienia”, a następnie wybierz opcję „Otwórz Raport Statystyki indeksowania”. W tym miejscu znajdziesz obszerne informacje na temat aktywności skanowania Twojej strony przez robota Google w ostatnim okresie.

  google search console statystyki indeksowania
  Jak dostać się do statystyk indeksowania w Google Search Console

  Sprawdź stan hosta

  Szczególnie istotne będą dla Ciebie dane zawarte w sekcji „Stan hosta”, gdzie prezentowany jest status skanowania. Brak komunikatów o błędach w tej sekcji to doskonała wiadomość, oznaczająca, że Twoja witryna jest prawidłowo przeszukiwana przez Google, co umożliwia przejście do dalszej optymalizacji. W przypadku wykrycia problemów, zaleca się zbadanie ich przyczyny i ocenę skali – sporadyczne błędy pojawiające się jednego dnia zazwyczaj nie są powodem do zmartwień.

  stan hosta google search console

  Jak zoptymalizować Crawl Budget na swojej stronie?

  Zoptymalizuj plik robots.txt

  Nie wszystkie sekcje Twojej strony internetowej muszą być dostępne dla robota Google do indeksowania. Przykładowo, elementy takie jak panel administratora, strony z wynikami wewnętrznej wyszukiwarki czy, w przypadku sklepów internetowych, koszyk zakupowy oraz strony realizacji zamówienia, zazwyczaj nie zawierają treści wartościowych dla wyników wyszukiwania. Użycie pliku robots.txt pozwala na precyzyjne zarządzanie dostępem Googlebota do różnych części witryny, wykluczając te, które nie powinny być skanowane ani indeksowane. Poprzez odpowiednie skonfigurowanie tego pliku, można zatem optymalizować budżet na przeszukiwanie, skupiając zasoby Google na indeksowaniu treści, które mają rzeczywiste znaczenie dla pozycjonowania i widoczności strony w wynikach wyszukiwania.

  Aby sprawdzić swój plik robots.txt, wpisz w przeglądarce adres swojej strony internetowej i dopisz /robots.txt

  Na przykład: mojastrona.pl/robots.txt

  Zapamiętaj!

  Plik robots.txt jest bardzo wrażliwy i wymaga dokładnego przygotowania zgodnie ze specyficzną strukturą. Błędy w konfiguracji tego pliku mogą niechcący zablokować dostęp robotom Google do kluczowych zasobów Twojej strony, co negatywnie wpłynie na jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

  Upewnij się, że Google indeksuje to co najważniejsze

  Gdy Twoja strona zawiera dużą ilość treści, nieuniknione jest, że pewne elementy będą miały dla Ciebie większe znaczenie niż inne. Kluczowe jest więc wybranie treści priorytetowych, które często znajdują się w zakładkach ofertowych, i upewnienie się, że są one właściwie zindeksowane przez Google.

  Oto dwa sposoby na sprawdzenie, czy Twoje najważniejsze treści znajdują się w indeksie Google:

  Zbiorcze sprawdzenie indeksacji: W Google Search Console przejdź do sekcji „Indeksowanie”, a następnie kliknij „Strony”. Tutaj znajdziesz zbiorczy raport z adresami, które Google indeksuje lub nie. Kliknij „wyświetl dane na temat zaindeksowanych stron”, aby uzyskać listę adresów, które są obecnie w indeksie. Upewnij się, że znajdują się tu wszystkie kluczowe dla Ciebie adresy, ale również sprawdź, czy nie ma wśród nich adresów, które są zbędne dla Twojej strategii. Możesz wyeksportować listę do formatu Microsoft Excel, lub Arkuszy Google.

  google search console indeksowane adresy

  Często zdarza się, że Google zwraca więcej adresów niezaindeksowanych niż zaindeksowanych, co może wzbudzać zaniepokojenie. Jednak nie zawsze trzeba się tym przejmować, ponieważ Google celowo może nie indeksować niektórych adresów URL, uznając je (słusznie) za zbędne – na przykład adresy ze zduplikowaną treścią lub przekierowujące na inne strony.

  Doraźne sprawdzenie pojedynczego adresu: Na górze interfejsu Google Search Console znajduje się pole z napisem „Sprawdź dowolny URL w…”. W tym miejscu możesz wkleić adres URL, który chcesz zweryfikować. Po chwili otrzymasz informacje, czy dany adres znajduje się w indeksie, a jeśli nie – dowiesz się, dlaczego tak się stało.

  adres url znajduje się w indeksie google search console
  adres url nie znajduje się w indeksie

  Zoptymalizuj linkowanie wewnętrzne

  Dla robota Google, linki działają jak „korytarze”, które wykorzystuje do przemieszczania się po stronie internetowej, dlatego prawidłowe linkowanie wewnętrzne jest kluczowe dla efektywnego skanowania i indeksowania treści. Aby zapewnić optymalizację linkowania wewnętrznego, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • Stosuj prawidłowe anchory: Anchor, czyli klikalny tekst, który prowadzi użytkownika do innej części strony. Ważne jest, aby być konsekwentnym w tworzeniu tekstów kotwic i unikać nadmiernej optymalizacji pod konkretne słowa kluczowe, co może prowadzić do kanibalizacji słów kluczowych. Staraj się trzymać zasady Exact Match, ale miej przy tym umiar.
  • Upewnij się, że linki nie prowadzą do błędów: Chociaż usunięte zasoby powinny zwracać status 404 (Nie Znaleziono) lub 410 (Usunięto), to nie powinno być sytuacji, w których wewnętrzne linki na stronie prowadzą do takich błędów, lub niepożądanych statusów serwera. Dla robotów Google jest to równoznaczne ze ślepym zaułkiem, co negatywnie wpływa na proces przeszukiwania strony.
  • Upewnij się, że nie tworzysz długich łańcuchów przekierowań. Przekierowania są przydatne do kierowania robotów Google oraz użytkowników na aktualne adresy URL, jednak zaleca się, aby łańcuch przekierowań był jak najkrótszy.
   Ares URL-a.html może przekierowywać na adres URL-b.html, ale ten drugi już nie powinien przekierowywać dalej na URL-c.html. Im dłuższy łańcuch przekierowań, tym trudniej robotom Google efektywnie przeszukiwać i indeksować strony.

  Czy parametr noindex pomaga w optymalizacji Crawl Budget?

  Parametr noindex informuje roboty wyszukiwarek, by nie dodawały danej strony do indeksu wyszukiwania. Mimo że może się wydawać, iż wpływa to na ograniczenie crawl budget, w rzeczywistości nie ma on na to bezpośredniego wpływu. Robot Google i tak odwiedza strony z dyrektywą noindex, poświęcając na to zasoby, lecz nie dodaje ich do indeksu. Oznacza to, że nawet strony oznaczone jako noindex są skanowane, a ich odwiedziny zużywają część przypisanego budżetu na przeszukiwanie.

  Oczywiście nie oznacza to, że parametr noindex jest bezużyteczny w SEO. Po prostu pełni on inną funkcję niż blokowanie zasobów przez plik robots.txt.

  gsc noindex

  No powyższym screenie widać, że robot Google odwiedził adres URL miesiąc temu (od publikacji wpisu) mimo, że adres istnieje od kilku lat i posiada parametr NoIndex.

  Podsumowanie

  Podsumowując, Crawl Budget to kluczowy element w strategii SEO, który określa, ile zasobów roboty wyszukiwarek, takich jak Googlebot, są w stanie poświęcić na skanowanie i indeksowanie Twojej strony internetowej. Zrozumienie i optymalizacja tego aspektu jest niezbędna do efektywnego zarządzania tym, jak Twoja strona jest przeglądana przez roboty, co ma bezpośredni wpływ na widoczność w wynikach wyszukiwania. Google Search Console stanowi nieocenione narzędzie, umożliwiające analizę zachowania robotów na stronie oraz identyfikację obszarów wymagających poprawy. Dzięki skoncentrowaniu się na kluczowych działaniach, takich jak właściwe stosowanie pliku robots.txt, czy optymalizacja linkowania wewnętrznego, możesz skierować uwagę robotów na najważniejsze treści. To wszystko przyczyni się do lepszej indeksacji, a co za tym idzie, do uzyskania lepszych wyników w SEO i wyższej pozycji Twojej strony w wyszukiwarce Google. Pamiętaj, że skuteczna optymalizacja budżetu na przeszukiwanie to proces ciągły, wymagający regularnej analizy i dostosowań do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek oraz potrzeb użytkowników.

  Potrzebujesz pomocy fachowców?

   Zapytaj o darmową, niezobowiązującą wycenę

   Wypełniając powyższy formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę Wedo Sp. z o.o. Zgody udzielasz dobrowolnie w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. W każdym momencie możesz wycofać udzieloną zgodę.

   5/5 - (3)