Jak działa wyszukiwarka Google?


Współczesny świat opiera się na Internecie jako najlepszym źródle wiedzy. Dzięki wyszukiwarkom internetowym możemy w kilka sekund sprawdzić ortografię słowa, dowiedzieć się, kiedy jest otwarta nasza ulubiona restauracja, czy znaleźć odpowiedzi na niemal każde pytanie, które nas nurtuje. Jednym z najpopularniejszych narzędzi, które ułatwiają nam dostęp do informacji, jest wyszukiwarka Google. To nie tylko proste narzędzie do przeszukiwania zasobów sieci, ale zaawansowany system, który dzięki algorytmom i sztucznej inteligencji potrafi dostarczyć nam najbardziej trafne i aktualne wyniki. Jak dokładnie działa Google? Na jakiej zasadzie dobiera wyniki, które nam prezentuje?

Wyszukiwarka Google

Czym jest wyszukiwarka?

Wyszukiwarki pozwalają użytkownikom, na znajdowanie informacji w internecie poprzez słowa kluczowe dopasowane do stron internetowych zapisanych w bazie danych.

Technologia, która dla wielu osób wygląda dość niepozornie, jest potężnym narzędziem. W kilka sekund analizuje dla nas miliardy stron, żebyśmy dostali jak najbardziej satysfakcjonującą odpowiedź. Wszystko to za pomocą robotów indeksujących, które regularnie przeglądają najskrytsze zakątki Internetu. Wyszukiwarki są również wykorzystywane do stworzenia przewagi konkurencyjnej przez firmy funkcjonujące w internecie. Za pomocą specjalistów od SEO, strony internetowe konkurują o jak najwyższa pozycję w wynikach wyszukiwania.

Najpopularniejsze wyszukiwarki internetowe – dominacja Google

W sieci mamy bardzo duży wybór wyszukiwarek. Używając każdej jesteśmy w stanie szybko odnaleźć interesujące nas treści. Każda oferuje wyjątkowe funkcjonalności. Jednak niekwestionowanym liderem wśród wyszukiwarek jest Google. Zgarnia dla siebie ponad 90% udziału w rynku i to właśnie dlatego skupiamy się na tej wyszukiwarce w naszym wpisie blogowym.

Główne etapy działania wyszukiwarki Google

Wyróżnia się 3 etapy funkcjonowania wyszukiwarki. 

 1. Skanowanie – czyli znajdowanie stron w internecie przez Googlebota.
 2. Indeksowanie – analiza informacji na stronie i zapisanie w bazie danych.
 3. Wyświetlanie wyników wyszukiwania (ranking Google) – to co widzi użytkownik po wpisaniu konkretnej frazy.

Skanowanie stron przez wyszukiwarkę Google (crawling)

Crawling (pełzanie), to proces zdobywania informacji o tym, jakie strony istnieją w internecie. Google musi bez przerwy szukać nowych oraz zaktualizowanych stron internetowych. Tworzy na podstawie ich listę, na które dodaję cały czas nowe strony. Proces nazywany jest “identyfikacją adresów URL”.

Indeksowanie stron internetowych przez wyszukiwarkę Google

Indeksowanie jest jednym z 3 etapów działania wyszukiwarki Google. Można stwierdzić, że również najważniejszym. To właśnie podczas indeksowania, oceniana jest strona internetowa. Google analizuje tekst, obrazy oraz pliki wideo. Sprawdza jakość strony z każdej możliwej perspektywy. Zgłębia meta tytuł, nagłówki oraz treść. Wszystko po to, żeby zbudować indeks(bazę danych). Na którego podstawie tworzony jest ranking Google i strona może być wyświetlana w wyszukiwarce.

 

Indeksowanie stron w wyszukiwarce Google odbywa się automatycznie,lecz czasami może trwać dużo czasu. Są jednak sposoby na szybsze dodanie strony do bazy danych Google. Jednym z narzędzi, które oferuje indeksowanie stron jest Google Search Console. Po dodaniu witryny do GSC, jestesmy wstanie indeksować strony wskazując konkretne adresy URL do indeksu.

Ranking wyszukiwarki Google

Ranking Google to nic innego niż kolejność z jaką wyświetlają się strony internetowe w odpowiedzi na wyszukiwania użytkowników. Polega na ustalaniu kolejności wyświetlania stron internetowych w wynikach wyszukiwania dla danej frazy.

Trzy filary rankingu Google

 • Kontent – podstawa jeżeli chodzi o pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Są to frazy, które są wpisywane przez ludzi w wyszukiwarki, aby znaleźć interesującą ich informacje. Dlatego niezwykle ważne jest umieszczanie słów kluczowych w meta tytule i nagłówkach. Odpowiedni dobór słów  kluczowych ułatwia odnalezienie strony w wynikach wyszukiwania. Ciekawy kontent sprawi, że strona będzie atrakcyjniejsza dla Google. Może to nawet skutkować dostaniem się do Google Scholar i Google News.
3 filary rankingu google, kontent, optymalizacja i linki
 • Optymalizacja techniczna – w skład której wchodzi optymalizacja treści (title, H1, H2, H3), optymalizacja obrazów (teksty alternatywne),  linki wewnętrzne oraz oryginalność i jakość treści. Szybkość strony jest niezwykle istotna, ponieważ bezpośrednio wpływa na doświadczenia użytkownika. Im lepiej zoptymalizowana strona internetowa tym, lepiej wypada w rankingu Google.
 • Linkowanie zewnętrzne – działa na zasadzie “polecenia”. Im więcej stron nas poleca, czyli do nas linkuje i im większa jest to strona, tym bardziej jesteśmy atrakcyjni dla wyszukiwarki. Linki przychodzące z innych zaufanych i powiązanych tematycznie witryn są ważnym sygnałem dla Google o autorytecie i jakości strony.

Robot wyszukiwarki Google – Googlebot

Googlebot służy do przeszukiwania i indeksowania stron internetowych. Narzędzie to służy również do symulowania zachowania użytkowników. 

Wyróżnia się dwa rodzaje Googlebotów:

 • Mobilny (skanujący ruch na urządzeniach takich jak smartfony lub tablety)
 • Komputerowy (analizujący ruch komputerów czy laptopów)

Proces działania Googlebota

 1. Zgłoszenie nowej witryny – np. przez dodanie jej do Google Search Console lub przejście na nią przez link z innej strony. 
 2. Analiza pliku robots.txt – gdy Googlebot odwiedza nową witrynę, najpierw sprawdza plik robots.txt. Ten plik znajduje się w katalogu głównym witryny i zawiera instrukcje dotyczące tego, które części witryny mogą być przeszukiwane (crawlowane) przez roboty indeksujące.
 3. Crawlowanie witryny – Googlebot analizuje zawartość strony, przeszukując tekst, obrazy, filmy oraz inne elementy multimedialne. Podczas tego procesu Googlebot stara się zrozumieć strukturę witryny oraz zidentyfikować wartościowe treści, które mogą być przydatne dla użytkowników wyszukiwarki.

Podsumowanie

Wyszukiwarka Google to zaawansowane narzędzie, które pozwala użytkownikom na szybkie znajdowanie informacji w internecie. Dzięki procesom skanowania, indeksowania i wyświetlania wyników wyszukiwania, Google potrafi w kilka sekund przeszukać miliardy stron internetowych i dostarczyć najbardziej adekwatne odpowiedzi na zapytania użytkowników. Kluczowym elementem działania wyszukiwarki jest Googlebot, który przeszukuje sieć, analizuje zawartość stron i dodaje je do indeksu. Pozycja stron w wynikach wyszukiwania zależy od wielu czynników, w tym jakości treści, struktury strony oraz liczby linków zewnętrznych. Wyszukiwarka Google, dzięki swojej zaawansowanej technologii i nieustannym aktualizacjom, pozostaje liderem wśród wyszukiwarek internetowych, oferując użytkownikom niezwykle efektywne narzędzie do przeszukiwania zasobów internetu.

5/5 - (5)