EEAT – Czym jest i jak go użyć w SEO?

E-E-A-T, czyli Experience, Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness, to system oceny jakości strony internetowej stosowany przez Google. W tym wpisie blogowym opowiem dokładnie czym jest E-E-A-T oraz podam praktyczne wskazówki co do tego, jak zwiększyć jego poziom na naszej stronie, co pozwoli na osiągnięcie lepszych wyników w wyszukiwarce. Zapraszam do lektury!

Znaczenie EEAT w SEO

E – experience w kontekście EEAT, czym jest i jak je zwiększyć?

Experience, czyli doświadczenie, w kontekście E-E-A-T oznacza, że treści na stronie powinny być tworzone przez osoby, które mają praktyczną wiedzę na dany temat. Google ocenia, czy autor posiada doświadczenie wynikające z bezpośrednich przeżyć lub pracy w danej dziedzinie, co zwiększa wiarygodność i autentyczność treści​​​​. 

Jak zwiększyć czynnik Experience na stronie?

 • Publikuj case studies, relacje z wydarzeń autorów oraz treści zawierające opinie ekspertów
 • Regularnie aktualizuj treści, aby odzwierciedlały najnowsze trendy i wiedzę z branży
 • Angażuj się w dyskusje na forach tematycznych – linki z nich do twojej strony podnoszą ocenę doświadczenia w oczach Google

E – expertise w kontekście EEAT, czym jest i jak je zwiększyć?

Expertise, czyli ekspertyza, w ramach E-E-A-T oznacza poziom specjalistycznej wiedzy prezentowanej na stronie. Google ocenia, czy treści są tworzone przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i głębokie zrozumienie tematu​​​​. 

Jak zwiększyć czynnik Expertise na stronie?

 • Publikuj artykuły napisane przez certyfikowanych specjalistów, badania naukowe oraz analizy ekspertów branżowych.
 • Upewnij się, że każdy autor w Twoim serwisie jest odpowiednio przedstawiony, a jego kompetencje jasno określone i udowodnione.
 • Pozyskaj linki oraz tzw. brand mentions w renomowanych, znaczących dla Twojej branży stronach internetowych.

A – authority w kontekście EEAT, czym jest i jak je zwiększyć?

Authoritativeness, czyli autorytatywność, w kontekście E-E-A-T odnosi się do wiarygodności i reputacji zarówno autora, jak i samej strony. Google ocenia, czy treści są tworzone przez uznane źródła i czy strona jest uznawana za autorytet w swojej dziedzinie​​​​. 

Jak zwiększyć czynnik Authoritativeness na stronie?

 • Publikuj treści pochodzące od ekspertów
 • Zdobywaj cytowania i linki zwrotne z renomowanych witryn
 • Współpracuj z uznanymi autorytetami oraz pozwól ekspertom w Twojej dziedzinie na publikację gościnnych wpisów

T – trustworthiness w kontekście EEAT, czym jest i jak je zwiększyć?

Trust, czyli zaufanie, w kontekście E-E-A-T jest kluczowym elementem oceny jakości strony przez Google. Oznacza ono wiarygodność treści oraz bezpieczeństwo użytkowników korzystających z witryny.

Jak zwiększyć czynnik Trust na stronie?

 • Publikuj dokładne i rzetelne informacje
 • Unikaj clickbaitowych tytułów
 • Dbaj o transparentność prezentowanych danych
 • Zabezpiecz swoją stronę certyfikatem SSL
 • Udostępnij jasną politykę prywatności oraz, jeżeli takowe posiadasz, regulaminy korzystania z serwisu
 • Reaguj na komentarze i opinie użytkowników
 • Umieszczaj referencje i pozytywne opinie klientów na stronie

Różnica między EAT a EEAT

EAT to skrót oznaczający Ekspertyzę (Expertise), Autorytet (Authoritativeness) i Zaufanie (Trustworthiness), które Google wykorzystuje od 2014 do oceny jakości treści na stronach internetowych. W grudniu 2022 roku dodano czwarty element – Doświadczenie (Experience), tworząc EEAT. Nowy komponent skupia się na praktycznej wiedzy autora, co ma zwiększać wartość i wiarygodność treści. Choć Zaufanie (Trustworthiness) zostało skrócone do Trust (Zaufanie), znaczenie pozostało, podkreślając ważność zaufania użytkowników do strony. Dzięki temu Google skuteczniej ocenia jakość i przydatność treści.

Dlaczego Google wprowadziło EEAT?

Użytkownicy wyszukiwarki z dłuższym stażem zapewne pamiętają czasy, w których w wynikach wyszukiwania pełno było spamowych stron stworzonych tzw. mieszarkami treści, czyli programami, które przepisywały ten sam tekst za pomocą synonimów tworząc tysiące jego wariantów, które były prawie tak liczne jak nieczytelne. To tylko jeden z wielu przykładów stron, które nie były tworzone dla ludzi, ale dla wyszukiwarek, tak aby te pozycjonowały je wysoko. Użytkownicy byli z tego faktu bardzo niezadowoleni, dlatego Google musiał znaleźć sposób na premiowanie wartościowych stron. Zaczął on szkolić swoje algorytmy na podstawie danych od ludzkich testerów, którzy oceniali strony. Zauważono, że strony wartościowe różniły się od tych bezwartościowych głównie czynnikiem ludzkim. To, czy stronie i jej autorowi można było zaufać, czy znał się on na swoim fachu, czy miał doświadczenie związane z daną kwestią i czy, w sprawach wyższej wagi, miał poważanie w danej branży (np. naukowej, medycznej).

EEAT a aktualizacja Helpful Content Update

Aktualizacja Helpful Content Update z grudnia 2022 roku wprowadziła istotne zmiany w algorytmie Google, które ściśle wiązały się z koncepcją E-E-A-T. Główne założenie tej aktualizacji to premiowanie treści tworzonych przede wszystkim dla użytkowników, a nie dla algorytmów wyszukiwarek. Sama aktualizacja rozpoczęła do dzisiaj niezakończoną serię Helpful Content Updatów (HCU). Wprowadziła ona w życie tzw. Helpful Content System, który pomaga oceniać treści pod względem ich przydatności dla ludzi. EEAT to zestaw wytycznych, którymi kierują się inżynierowi Google w tworzeniu lepszych algorytmów. Każdy Helpful Content Update wprowadza w życie nowe zmiany w tych algorytmach, ale zamysł ich działania pozostaje taki sam.

5/5 - (2)