Pogo Sticking w SEO – co to jest? Jak z tym walczyć?


W świecie SEO istnieje wiele wyzwań, ale jedno z najbardziej frustrujących to Pogo Sticking. To zjawisko, kiedy użytkownik szybko opuszcza stronę, negatywnie wpływa na pozycję w wynikach wyszukiwania. Jak zatem sobie z tym poradzić? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

pogo sticking

Co to jest Pogo Sticking w SEO?

Pogo Sticking to zjawisko szybkiego opuszczania strony przez użytkownika, co jest interpretowane przez wyszukiwarki jako brak zainteresowania treścią. Jest to poważny problem dla SEO, gdyż algorytmy wyszukiwarek mogą obniżyć pozycję strony, uznając ją za mniej relewantną. Aby temu zaradzić, ważne jest zrozumienie, dlaczego użytkownicy nie znajdują na stronie tego, czego szukają, i dostosowanie treści do ich oczekiwań.

Czy pogo-sticking ma wpływ na Twoje SEO?

To zale…

czekaj.

Zobaczmy najpierw jaki jest przekaz oficjalny. W lipcu 2018 roku John Muller został zapytany przez uczestnika spotkania:

“If we’ve got some legacy content, or content that maybe we’ve neglected and could be focusing our efforts elsewhere, and the user clicks on that, has a poor experience, and clicks back to the SERP. That’s obviously bad for SEO. Is that something that would affect that page only, or would it have an effect on the rest of the website?”

Możecie usłyszeć tę wypowiedź w poniższym filmie od momentu 51:18

“We try not to use signals like that when it comes to search. So that’s something where there are lots of reasons why users might go back and forth, or look at different things in the search results, or stay just briefly on a page and move back again. I think that’s really hard to refine and say “well, we could turn this into a ranking factor.”

John Muller mówi, że przy projektowaniu algorytmów wyszukiwania Google nie opiera się na sygnałach wynikających z szybkiego opuszczania strony przez użytkownika, ponieważ jest wiele powodów, dla których użytkownicy mogą tak robić. To skomplikowane jest przekształcenie takich działań w czynnik rankingowy. Zalecają nie martwić się pojedynczymi przypadkami, skupiając na ogólnej reakcji użytkowników na zmiany algorytmu, ocenianej na podstawie milionów zapytań i stron.

Dla każdego specjalisty SEO jasne są co najmniej dwie rzeczy w tym momencie:

  • Dla branży SEO 2018 to dość odległa przeszłość i wiele rzeczy mogło ulec zmianie.
  • To, że jest to informacja oficjalna – jeszcze nie znaczy, że jest ona prawdziwa.

No więc czy jest się czym martwić?

Chociaż pogo-sticking nie jest bezpośrednio uznawany za czynnik rankingowy, może mieć wpływ na ogólną wydajność strony w wynikach wyszukiwania. Jeśli strona często doświadcza pogo-sticking, może to sygnalizować Google, że nie spełnia ona oczekiwań użytkowników, co może negatywnie wpływać na jej pozycję​

Jak zapobiegać Pogo-sticking?

Gdy użytkownik wpisuje zapytanie do wyszukiwarki Google, takie jak „cytryny”, zawsze kieruje nim pewna intencja. Może chcieć kupić cytryny, zobaczyć zdjęcia cytryn, czy też poszukać informacji o ich właściwościach zdrowotnych. To właśnie różnorodność intencji stawia przed twórcami treści wyzwanie zrozumienia, co dokładnie użytkownik chce znaleźć, co jest kluczowe w zapobieganiu zjawisku znanemu jako Pogo Sticking.

Oto kilka praktycznych wskazówek, jak tego dokonać:

  1. Zrozumienie intencji użytkownika: Przed tworzeniem treści, zastanów się, jakie mogą być różne intencje stojące za danym zapytaniem. Na przykład, jeśli ktoś szuka „cytryny”, zastanów się, czy chce przepisu, informacji o zdrowotnych właściwościach cytryny, czy miejsca, gdzie może je kupić.
  2. Tworzenie treści zgodnie z intencją: Po zidentyfikowaniu potencjalnych intencji, stwórz treść, która bezpośrednio odpowiada na te potrzeby. Jeśli twoja strona ma trafić do osób szukających przepisów, upewnij się, że zawiera ona dokładne i łatwe do wykonania przepisy z użyciem cytryn.
  3. Optymalizacja UX i szybkości ładowania strony: Upewnij się, że twoja strona ładuje się szybko i jest łatwa w nawigacji. Długi czas ładowania lub skomplikowana nawigacja mogą skłonić użytkowników do szybkiego opuszczenia strony.
  4. Używanie jasnych formatów i elementów wizualnych: Dobrze zorganizowane treści z podziałem na akapity, wykorzystaniem punktorów i obrazów ułatwiają użytkownikom szybkie znalezienie poszukiwanych informacji.

Pamiętaj, że zapobieganie Pogo Sticking nie tylko poprawia doświadczenie użytkowników na twojej stronie, ale również może pozytywnie wpłynąć na twoje pozycje w wynikach wyszukiwania, zwiększając szanse na to, że użytkownik znajdzie dokładnie to, czego szuka.

4.9/5 - (20)
Podsumowanie
Pogo Sticking w SEO - co to jest? Jak z tym walczyć?
Artykuł
Pogo Sticking w SEO - co to jest? Jak z tym walczyć?
Autor
Wydawca
Wedo