Kody odpowiedzi HTTP: 200, 301, 404, 500 – wyjaśniamy


Kody odpowiedzi HTTP to fundamentalny element interakcji między przeglądarką, a serwerem. W tym wpisie skupimy się na kluczowych kodach: 200, 404, 301, 500 (i nie tylko). Omówimy co każdy z nich oznacza, jak wpływają na SEO, doświadczenie użytkownika oraz wyjaśnijmy sobie czy coś należy z tym zrobić. A w ramach małego twistu, wyjaśnimy, dlaczego Google może być czajnikiem do herbaty 😊

kod serwera http i google

Co to jest kod odpowiedzi HTTP?

Kody odpowiedzi HTTP są fundamentalnym elementem komunikacji w internecie, stanowiącym o odpowiedzi serwera na zapytanie klienta („klient” to zazwyczaj przeglądarka internetowa lub inne narzędzie wysyłające zapytanie do serwera). Każdy kod to trzycyfrowa liczba, która daje jasną i szybką informację o tym, jak serwer zareagował na żądanie. Istnieje ponad 20 różnych kodów odpowiedzi, z których każdy odgrywa unikalną rolę w świecie cyfrowym.

Jak sprawdzić kod odpowiedzi HTTP?

Sprawdzenie kodu odpowiedzi HTTP strony www jest prostsze niż może się wydawać. Najprostszym sposobem jest skorzystanie z narzędzi online, które wymagają tylko wprowadzenia adresu URL strony do analizy. Wpisz w wyszukiwarce frazę „HTTP Status Code Checker” i wybierz dowolne narzędzie – wszystkie działają tak samo.

Użytkownicy przeglądarek internetowych mogą również skorzystać z rozszerzeń, takich jak Link Redirect Trace, które umożliwiają szybkie sprawdzenie kodu odpowiedzi bezpośrednio w przeglądarce.

Dla bardziej zaawansowanych użytkowników i specjalistów SEO istnieje oprogramowanie jak Screaming Frog. To profesjonalne narzędzie oferuje szereg funkcji, w tym możliwość przeglądania kodów odpowiedzi dla całych witryn, co jest nieocenione w diagnozowaniu i optymalizacji dużych stron internetowych.

link redirect trace

Jeśli chcesz sprawdzić, czy na Twojej stronie internetowej występują adresy z błędem 404, lub 5xx (o których za chwilę), możesz też wykorzystać narzędzie Google Search Console. Pozwala na szybkie wykrycie problemów, które mogą wpływać na widoczność strony w wynikach wyszukiwania, oferując jednocześnie wskazówki, jak te błędy naprawić.

Kod 200: OK

Kod odpowiedzi 200 HTTP jest tym, który zdecydowanie najczęściej zobaczysz podczas przeglądania internetu, a jego znaczenie można streścić w dwóch literach: OK. Jest to uniwersalny sygnał, że wszystko poszło dobrze – żądanie zostało pomyślnie przetworzone, a żądana treść jest dostarczana bez żadnych problemów. Kod 200 jest kluczowy dla zapewnienia pozytywnego doświadczenia użytkownika, ponieważ oznacza, że strona działa poprawnie i treści są dostępne. Dla webmasterów i specjalistów SEO, konsekwentne otrzymywanie kodu 200 na ich stronach jest sygnałem, że ich strona jest zdrowa i dobrze funkcjonuje, co jest niezwykle ważne nie tylko dla użytkowników, ale również dla wyszukiwarek, które preferują strony bez błędów i z łatwym dostępem do treści.

kod serwera 200

Kod 301: Przekierowanie permanentne

Wyobraź sobie, że chcesz odwiedzić swojego ulubionego fryzjera. Okazuje się, że fryzjer już nie pracuje pod tym adresem, ale na drzwiach wisi kartka z nową lokalizacją miejsca pracy. Wiesz teraz, gdzie masz iść, aby otrzymać te usługi, które dobrze znasz. Podobnie działa przekierowanie 301: to stałe przekierowanie, informujące przeglądarkę, że strona, którą próbujesz odwiedzić, została na stałe przeniesiona na nowy adres URL.

Przekierowanie 301 jest niezwykle ważne dla SEO, ponieważ pozwala zachować wartość linków wewnętrznych i ranking wyszukiwania, nawet gdy adres URL się zmienia.

Zastosowanie przekierowań 301:

Przekierowanie 301 ma wiele kluczowych zastosowań, które są nieocenione w zarządzaniu stroną internetową. Oto kilka przykładów:

 • Przekierowanie z http na https: Aby mieć pewność, że każdy adres Twojej strony jest zabezpieczony przez certyfikat SSL, ani nie występuje na stronie zjawisko mixed content, należy utworzyć przekierowanie z http na https.
 • Rebranding lub Zmiana Nazwy Domeny: Kiedy marka zmienia nazwę lub przenosi się na nową domenę, przekierowanie 301 zapewnia, że ruch z poprzedniej strony jest przekazywany na nową, jednocześnie zachowując wartość SEO starej domeny.
 • Konsolidacja Treści: Łączenie kilku stron o podobnej tematyce w jedną, bardziej obszerną stronę, pozwala na skupienie ruchu i siły linków, zwiększając autorytet i widoczność w wyszukiwarkach.
 • Usuwanie Przestarzałych Stron: Gdy strona zostaje usunięta z powodu przestarzałych informacji, przekierowanie 301 kieruje użytkowników do aktualnych, powiązanych treści, zapewniając ciągłość doświadczenia użytkownika.
 • Przekierowanie Starych URLi po Aktualizacji Struktury Strony: Jeśli struktura URL strony ulega zmianie, przekierowanie 301 pomaga w kierowaniu użytkowników i robotów wyszukiwarek na zaktualizowane adresy, minimalizując ryzyko utraty ruchu.

Potrzebujesz pozycjonowania, strony internetowej lub reklamy?

  Zapytaj o darmową, niezobowiązującą wycenę

  Wypełniając powyższy formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę Wedo Sp. z o.o. Zgody udzielasz dobrowolnie w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. W każdym momencie możesz wycofać udzieloną zgodę.

  Kod 302: Przekierowanie tymczasowe

  Do wyjaśnienia przekierowania 302 zastosujmy znowu analogię z fryzjerem. Wyobraź sobie, że idziesz do swojego ulubionego fryzjera, ale z powodu remontu jego salon tymczasowo działa pod innym adresem. Ta zmiana jest tylko chwilowa i oczekujesz, że po zakończeniu remontu salon wróci do swojej stałej lokalizacji. W świecie internetu, przekierowanie 302 pełni podobną rolę, informując przeglądarkę, że dostęp do żądanej strony został tymczasowo przeniesiony na inny adres URL.

  W przeciwieństwie do przekierowania 301, 302 sygnalizuje wyszukiwarkom, że zmiana adresu jest tylko czasowa i nie powinny one aktualizować swoich indeksów na stałe, zachowując oryginalny adres URL w swoich bazach. Przekierowanie 302 co do zasady nie przenosi „mocy” linków, jednak gdy przekierowanie tymczasowe istnieje zbyt długo, Google będzie je traktowało jak 301.

  Dodatkowo, istnieje przekierowanie 307, które jest podobne do 302, ale zachowuje metodę HTTP używaną w oryginalnym zapytaniu. Z perspektywy SEO, przekierowanie 307 nie różni się od 302, również sygnalizując tymczasowy charakter zmiany.

  przekierowanie 302

  Zastosowanie przekierowań 302:

  Zastosowania Przekierowania 302:

  • Testowanie Nowych Funkcji Strony: Stosowanie przekierowania 302 podczas testowania nowych funkcji lub layoutu strony, umożliwiając tymczasowe przekierowanie użytkowników na wersję testową bez wpływu na oryginalny adres URL.
  • Prace Konserwacyjne: Używanie przekierowania 302 podczas konserwacji lub aktualizacji strony, aby przekierować ruch na stronę informującą o pracach, jednocześnie zachowując adres oryginalnej strony.
  • Promocje i Wydarzenia Specjalne: Tymczasowe przekierowanie użytkowników na strony poświęcone konkretnym wydarzeniom lub promocjom, co pozwala na skupienie uwagi na bieżących kampaniach.
  • Odpowiedź na Wysoki Ruch: Przekierowanie 302 może być wykorzystane do kierowania nadmiernego ruchu na alternatywne strony w celu rozładowania obciążenia serwera głównego.

  Kod 404: Strona nie istnieje

  Z pewnością spotkałeś się kiedyś ze stroną, która nie istnieje, a na ekranie pojawia się słynny komunikat błędu 404 „Nie znaleziono”. Ten kod odpowiedzi HTTP jest wyświetlany, gdy serwer nie może znaleźć żądanego zasobu, najczęściej strony internetowej. Błąd 404 może być wynikiem różnych sytuacji, takich jak usunięcie strony, zmiana jej adresu bez ustawienia przekierowania, błąd w pisowni adresu URL przez użytkownika, lub po prostu strona nigdy nie istniała. Chociaż napotkanie błędu 404 może być frustrujące dla użytkownika, jest to ważny mechanizm informujący, że dana zawartość nie jest dostępna. Dla właścicieli stron ważne jest odpowiednie zarządzanie tymi błędami, na przykład poprzez tworzenie niestandardowych stron 404, które pomagają użytkownikom wrócić na właściwą ścieżkę lub oferują alternatywne zasoby.

  błąd 404

  Co należy zrobić z błędem 404?

  Błąd 404, chociaż często postrzegany negatywnie, w rzeczywistości jest naturalną częścią internetu i nie zawsze wymaga interwencji poprzez przekierowanie. Nie jest konieczne ani zalecane przekierowywanie każdego błędu 404 na działającą stronę. Jednak są sytuacje, w których przekierowanie 404 może być korzystne:

  • Wewnętrzne linki kierujące do błędu 404: Jeśli na Twojej stronie znajduje się wewnętrzny link, który prowadzi do strony z błędem 404, warto przekierować ten URL na odpowiednią, działającą stronę, aby zapewnić płynne doświadczenie użytkowników.
  • Pozyskiwanie backlinków na URL z błędem 404: Jeśli zauważysz, że istotny dla Twojej strony adres URL, który obecnie generuje błąd 404, ma wartościowe backlinki, warto zastosować przekierowanie 301 do odpowiedniej strony, aby wykorzystać wartość tych linków.
  • Wysoki ruch na URL z błędem 404: Jeżeli konkretny adres URL generujący błąd 404 przyciąga znaczną ilość ruchu, być może ze względu na popularność lub błędne linki zewnętrzne, warto rozważyć przekierowanie tego adresu na aktualną stronę o podobnej tematyce, aby nie tracić potencjalnych odwiedzin.

  Kod 410: Gone

  Wśród kodów odpowiedzi HTTP serii 4xx, oprócz popularnego błędu 404, istnieje inny, który zasługuje na uwagę ze względu na swoją specyfikę – jest to kod 410 „Gone„. Ten kod jest używany, aby wyraźnie zasygnalizować zarówno użytkownikom, jak i wyszukiwarkom, że strona nie tylko nie została znaleziona, ale została celowo usunięta i nie będzie już dostępna. W przeciwieństwie do błędu 404, który może wynikać z błędnej konfiguracji lub tymczasowego braku strony, kod 410 jest świadomym komunikatem o usunięciu strony. Ta informacja jest bardzo jasna – strona nie istnieje i nie powróci, co jest ważnym sygnałem dla wyszukiwarek, aby wykluczyły tę stronę ze swoich indeksów.

  kod błąd 410

  Kod 418: Jestem czajnikiem

  Błąd 418 „I’m a teapot” jest jednym z najbardziej nietypowych i zabawnych kodów odpowiedzi HTTP. Jest to tzw. „easter egg” (żart, ukryta niespodzianka) od Google. Kod ten nawiązuje do Hyper Text Coffee Pot Control Protocol, czyli protokołu kontroli kawowego dzbanka, opisanego w ramach żartobliwego dokumentu RFC 2324 z 1998 roku. Ten protokół miał być dowcipem z okazji Prima Aprilis i opisywał protokół komunikacji dla… dzbanków do kawy. W odpowiedzi na próbę „zaparzenia kawy” przez dzbanek do herbaty, właśnie pojawia się błąd 418, który w wolnym tłumaczeniu oznacza „Jestem czajnikiem”.

  Ten żartobliwy kod można zobaczyć w praktyce, odwiedzając adres: https://www.google.pl/teapot

  kod 418 i'm a teapot

  Kod 500: Wewnętrzny błąd serwera

  Błąd 500, znany jako „Wewnętrzny Błąd Serwera”, jest jednym z najbardziej ogólnych i problematycznych kodów błędów, z jakimi można się spotkać na stronie internetowej. Ten kod odpowiedzi HTTP wskazuje na to, że coś poszło nie tak na samej stronie serwera, ale konkretna przyczyna problemu nie jest zazwyczaj ujawniana użytkownikowi. Może to być wynik różnych kwestii, takich jak błędy w skryptach, problemy z bazą danych, przeciążenie serwera lub błędy konfiguracyjne. Błąd 500 jest szczególnie frustrujący zarówno dla użytkowników, jak i webmasterów, ponieważ nie daje jasnych wskazówek, co poszło nie tak, wymagając szczegółowej analizy i debugowania serwera. Dla właścicieli stron ważne jest, aby jak najszybciej zidentyfikować i rozwiązać problem stojący za tym błędem, by zapewnić ciągłość działania witryny i uniknąć negatywnego wpływu na doświadczenie użytkownika oraz pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. Długotrwała obecność błędu 500 na naszej stronie może negatywnie wpłynąć na widoczność naszej witryny.

  błąd 500

  Inne błędy serwera – 5xx

  W poprzednim akapicie skupiliśmy się na błędzie 500, ale to tylko jeden z wielu błędów serwera z serii 5xx, z jakimi możemy się spotkać. Te błędy wskazują na różnego rodzaju problemy po stronie serwera, które uniemożliwiają prawidłowe przetworzenie żądania.

  Na przykład, błąd 501 „Nie Zaimplementowano” wskazuje, że serwer nie obsługuje danej funkcjonalności potrzebnej do obsłużenia żądania. Błąd 502 „Bramka Nieprawidłowa” zwykle pojawia się, gdy serwer, działający jako bramka lub proxy, otrzymuje nieprawidłową odpowiedź. Oprócz tego wyróżniamy ponad 10 innych kodów błędu 5xx.,

  Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia?

  Jeśli napotykasz problemy techniczne na swojej stronie internetowej, które wykraczają poza Twoje obecne możliwości, lub jeśli chcesz bardziej kompleksowo zadbać o pozycjonowanie swojej witryny, nie musisz tego robić sam. Specjaliści z Wedo są do Twojej dyspozycji, aby pomóc Ci w tych wyzwaniach. Z doświadczeniem w rozwiązywaniu szerokiego zakresu problemów technicznych i optymalizacji SEO, zespół Wedo może zapewnić Ci niezbędną wiedzę i wsparcie, aby Twoja strona działała płynnie i zajmowała wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania.

   Zapytaj o darmową, niezobowiązującą wycenę

   Wypełniając powyższy formularz, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez firmę Wedo Sp. z o.o. Zgody udzielasz dobrowolnie w celu udzielenia odpowiedzi na Twoje zapytanie. W każdym momencie możesz wycofać udzieloną zgodę.

   4.9/5 - (19)