Jakie wyróżniamy obszary marketingu i na których warto się skupić?
Przedsiębiorcy reklamują się w Internecie na wiele sposobów. Jedni wykorzystują tradycyjne formy reklamy, czyli kampanie radiowe lub telewizyjne, a inni stawiają na kampanie w metrze czy też kampanie billboardowe. Właściciele firm, w zależności od specyfiki branży wykorzystują również kampanie zasięgowe online, czyli pozycjonowanie, Google Ads oraz social media marketing. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jakie dokładnie wyróżniamy obszary marketingu i na czym warto się skupić w nadchodzącym 2023 roku! Miłej lektury.
Spis treści:
- Podstawowe obszary marketingu w Twojej firmie – inbound i outbound marketing
- Inbound marketing – rodzaj reklamy internetowej umożliwiający pozyskanie stałych i zdecydowanych klientów
- Pozycjonowanie (SEO) – jeden z najlepszych sposobów na promocję Twojej firmy w Internecie
- Kampanie linków sponsorowanych Google Ads – forma promocji pozwalająca uzyskać natychmiastowe rezultaty
- Social media marketing – metoda reklamy w Internecie wpływająca na zwiększenie rozpoznawalności marki oraz zwiększenie współczynnika konwersji
- Jakie wyróżniamy obszary marketingu i na których warto się skupić? – podsumowanie
- FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Podstawowe obszary marketingu w Twojej firmie – inbound i outbound marketing
Podstawowymi obszarami marketingu w wielu firmach są zazwyczaj działania związane z inbound oraz outbound marketingiem.
Outbound marketing
Outbound marketing to tzw. marketing wychodzący polegający na regularnym pozyskiwaniu potencjalnych klientów i kontaktowaniu się z nimi. Działania outboundowe są wtedy, gdy to właśnie przedsiębiorstwo wychodzi z inicjatywą do odbiorców. Jego celem jest zainteresowanie potencjalnych klientów w takim stopniu, aby skorzystali z proponowanej oferty.
Marketing wychodzący – przykłady:
- kampanie billboardowe,
- kampanie w metrze,
- reklama na autobusach,
- druk bannerów reklamowych,
- oklejanie aut,
- budowa konstrukcji reklamowych.
Warto również wspomnieć, iż outbound marketing obejmuje także tzw. mailing promocyjny, aktywną sprzedaż przez przedstawicieli handlowych oraz reklamy w mediach masowych (np. kampanie radiowe lub telewizyjne).
Zapamiętaj!
Outbound marketing okazuje się doskonałym rozwiązaniem dla firm, które chcą w szybki i relatywnie tani sposób pozyskać wartościowych klientów. Należy jednak opracować kampanie promocyjne w sposób umiarkowany z „dobrym smakiem”. W innym przypadku tzw. reklama outbondowa może zniechęcić potencjalnych interesantów.
Inbound marketing
Inbound marketing to najprościej mówiąc marketing przychodzący. W tym przypadku chodzi o nienachalne działania, które zachęcą potencjalnych klientów do kontaktu z Twoim przedsiębiorstwem. Należy jednak pamiętać, że inbound marketing nie gwarantuje natychmiastowych efektów. Rezultaty są zazwyczaj widoczne po kilku miesiącach od wdrożenia optymalnej strategii reklamowej.
Inbound marketing – rodzaj reklamy internetowej umożliwiający pozyskanie stałych i zdecydowanych klientów
Biorąc pod uwagę obecne standardy, inbound marketing jest jednym z najlepszych rodzajów reklamy internetowej. Dzięki konkretnym działaniom pozyskamy wyłącznie stałych i zdecydowanych klientów, którzy będą regularnie dokonywali zakupów lub korzystali z proponowanych usług, a dodatkowo polecą wybraną firmę znajomym.
Znakomitym wsparciem dla przedsiębiorców jest w przypadku inbound marketingu m.in.:
- pozycjonowanie (SEO – Search Engine Optimization),
- kampanie linków sponsorowanych Google Ads (dawniej AdWords)
- social media marketing (w tym Meta Ads).
Ciekawym obszarem inbound marketingu jest również content marketing ułatwiający zbudowanie wizerunku marki, a także promowanie konkretnych produktów lub usług. Poniżej przedstawiamy szczegóły.
Pozycjonowanie (SEO) – jeden z najlepszych sposobów na promocję Twojej firmy w Internecie
Aż 89% marketerów twierdzi, że pozycjonowanie stron internetowych w wyszukiwarkach jest skuteczne (źródło: emarketer.com). Nic dziwnego, skoro właściwie wdrożone działania optymalizacyjne on-site (wewnątrz witryny) oraz off-site (poza serwisem) umożliwiają zwiększenie rankingu Twojej strony w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania, czyli tzw. SERP-ach (ang. Search Engine Results Page).
Dzięki SEO staniesz się widoczny w ciągu kilku miesięcy na najbardziej wartościowe pod kątem sprzedażowym dla Twojego biznesu frazy kluczowe. Klienci zobaczą Twoja stronę internetową nie tylko w tekstowych wynikach wyszukiwania, ale również w Mapach Google i ewentualnie katalogach.
Co ciekawe – aż 50% użytkowników wyszukiwarek odwiedza sklep stacjonarny w ciągu jednego dnia od znalezienia go w lokalnych wynikach wyszukiwania (źródło: think.storage.googleapis.com).
Jakie zalety wiążą się z inwestycją w pozycjonowanie?
Pozycjonowanie, inaczej optymalizacja stron w wyszukiwarkach niesie za sobą wiele zalet, a mianowicie:
- lepsza widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania,
- zwiększenie liczby osób odwiedzających Twoją stronę WWW,
- zbudowanie rozpoznawalności marki w sieci,
- wykreowanie więzi z potencjalnymi klientami,
- maksymalizacja makro- oraz mikro konwersji.
Warto również wspomnieć, iż SEO jest bardzo mierzalną formą reklamy. Dla porównania – kampanie telewizyjne lub radiowe nie pozwalają w tak dokładny sposób określić stopnia konwersji. Dzięki temu, że weryfikacja rezultatów pozycjonowania odbywa się za pomocą zaawansowanych narzędzi tj. Google Analytics, Senuto lub Google Search Console), możemy w łatwy sposób określić liczbę konwersji, ruch w witrynie oraz inne istotne aspekty.
Kampanie linków sponsorowanych Google Ads – forma promocji pozwalająca uzyskać natychmiastowe rezultaty
Aż 41% wszystkich kliknięć z wyników wyszukiwania trafia do trzech pierwszych płatnych reklam (źródło: wordstream.com). To doskonały powód, dla którego warto zainwestować chociaż 20-30% swojego budżetu marketingowego właśnie w Google Ads (dawniej AdWords). Ta forma promocji umożliwia zwiększenie widoczności natychmiastowo – pod warunkiem poprawnego zoptymalizowania kampanii udostępnianych przez giganta z Mountain View.
Decydując się na Google Ads przyciągniesz równie wartościowych klientów, co z SEO. Pamiętaj, że ponad 60% konsumentów nie odróżnia płatnych adsów w Google od organicznych, naturalnych (bezpłatnych) wyników wyszukiwania (źródło: searchengineland.com).
Dzięki Google Ads możesz być widoczny na nieograniczoną liczbę fraz kluczowych nie tylko w wynikach tekstowych, ale również w płatnych wynikach produktowych (Google Shopping).
Jakie zalety wiążą się z inwestycją w Google Ads?
Google Ads to dobra forma dodatkowej promocji w wyszukiwarkach. Omawiane rozwiązanie niesie za sobą wiele istotnych zalet, a mianowicie:
- natychmiastowe efekty – poprawne zoptymalizowanie kampanii i odpowiednio wysoki wynik jakości umożliwiają uzyskanie najwyższych pozycji w płatnych wynikach wyszukiwania w ciągu kilku godzin;
- elastyczność – w przeciwieństwie do reklamy w radiu lub telewizji, Google Ads pozwala nam wprowadzać zmiany w trakcie trwania kampanii reklamowej;
- szeroki zasięg – według Statcounter GlobalStats wyszukiwarka Google ma ponad 92% udziałów na rynku wyszukiwarek (to powoduje, że reklama w niej może przyciągnąć największą rzeszę wartościowych klientów);
- możliwość precyzyjnego ukierunkowania reklamy – ze względu na możliwości oferowane przez Google Ads, promocję AdWords możemy ukierunkować na konkretną grupę docelową charakteryzującą się wybranymi cechami, zainteresowaniami, wiekiem, statusem materialnym oraz lokalizacją;
- optymalny system płatności – opłaty w Google Ads mogą być naliczane za kliknięcie, co pozwala zapłacić wyłącznie za pozyskanie wartościowych leadów.
Należy jednak pamiętać, że Google Ads gwarantuje efekty w postaci widoczności w SERP-ach wyłącznie w momencie, gdy kampania jest aktywna. Jeżeli przestaniemy płacić za Google Ads – rezultaty znikają. Dla porównania – efekty SEO są widoczne nawet po zakończeniu współpracy z agencją marketingową.
Social media marketing – metoda reklamy w Internecie wpływająca na zwiększenie rozpoznawalności marki oraz maksymalizację współczynnika konwersji
Prawie 3,5 miliarda populacji używa mediów społecznościowych (źródło: blog.hootsuite.com). Biorąc pod uwagę, że na świecie żyje ponad 7 miliardów osób jest to niemal 50% mieszkańców ziemi. Jeżeli natomiast wzięlibyśmy pod uwagę statystyki wyłącznie z krajów rozwiniętych technologicznie, liczby były zdecydowanie większe.
Osobiście uważamy, że social media marketing jest doskonałym dodatkiem do pozycjonowania oraz Google Ads. To właśnie media społecznościowe bierze pod uwagę aż 74% użytkowników przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej (źródło: adweek.com).
Każda firma powinna być aktywna w mediach społecznościowych. Oprócz standardowego dodawania postów i kreowania więzi z potencjalnymi klientami, polecamy wykorzystać Meta Ads, czyli Facebook Ads oraz Instagram Ads. Wymienione formy reklamowe działają na bardzo podobnej zasadzie, co Google Ads, z tą różnicą, że płatność jest w głównej mierze za wyświetlenie, a nie za kliknięcie.
Warto wiedzieć!
Według serwisu business2community.com najważniejszymi mediami dla nastolatków i młodych dorosłych są kolejno: Instagram (32%), Twitter (24%), Facebook (14%), Snapchat (13%) oraz Tumblr (4%).
Jakie wyróżniamy obszary marketingu i na których warto się skupić? – podsumowanie
Obecnie warto się skupić zarówno na inbound, jak i outbound marketingu. Biorąc pod uwagę obecne standardy, budżet należy rozłożyć w granicach 35% na tzw. działania outboundowe i 65% na inbound marketing, czyli pozycjonowanie, Google Ads oraz social media marketing. Pamiętajmy, aby nie robić wszystkiego jednocześnie i na początek wybrać dwie lub trzy formy promocji pasujące najbardziej do specyfiki Twojego biznesu. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie tego wpisu!
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat obszarów marketingu w przedsiębiorstwach?
#1 Na jakich obszarach marketingu warto się skupić?
Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim outbound marketing (np. kampanie billboardowe, mailing promocyjny, oklejanie aut) oraz inbound marketing, w skład którego wchodzi m.in. pozycjonowanie, Google Ads czy też social media marketing.
#2 Ile kosztuje pozycjonowanie stron internetowych?
Koszty za pozycjonowanie stron internetowych zaczynają się od 1 200 zł netto miesięcznie. Finalna cena zależy oczywiście od rodzaju pozycjonowanych fraz kluczowych, ich konkurencyjności, specyfiki Twojej branży oraz aktualnie zajmowanych pozycji w organicznych (bezpłatnych) wynikach wyszukiwania.
#3 SEO czy Google Ads?
W pozycjonowanie polecamy zainwestować większość budżetu marketingowego. Jeżeli chodzi o Google Ads (dawniej AdWords), warto potraktować to jako dodatek maksymalizujący zyski – razem z social media marketingiem.
#4 Kiedy warto zainwestować w inbound marketing?
Inbound marketing to doskonały model reklamowy, jeżeli zależy Ci na długofalowych zyskach, np. w postaci zwiększonego współczynnika konwersji lub budowie zaufania do marki.
Z tego artykułu dowiedziałeś się:
- Na jakich obszarach marketingu warto się skupić?
- Czym jest outbound i inbound marketing?
- Ile kosztuje pozycjonowanie stron internetowych?
- SEO czy Google Ads?
- Kiedy warto zainwestować w inbound marketing?