Jak budować relacje z klientami? Sposoby na pozyskanie i utrzymanie lojalnych odbiorców.


W dzisiejszych czasach, gdy rynek jest coraz bardziej konkurencyjny, budowanie relacji z klientami staje się kluczowe dla sukcesu każdej firmy. Dobre relacje pozwalają pozyskać nowych odbiorców oraz utrzymać lojalnych konsumentów, co z kolei skutkuje wzrostem sprzedaży oraz maksymalizacją dochodów. Jeżeli chcesz poznać sposoby umożliwiające budowanie stabilnych relacji z klientami – koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł! Omówimy w nim najskuteczniejsze metody pozyskiwania i utrzymywania lojalnych klientów oraz przedstawimy przykłady firm, które z powodzeniem wykorzystują je w praktyce! Miłej lektury.

Jak budować relację z klientami

Dlaczego budowanie relacji z klientami jest kluczowe dla sukcesu firmy?

Budowanie relacji z klientami może być kluczowe dla sukcesu Twojej firmy z kilku powodów:

  • Pozyskiwanie nowych klientów – dobre relacje z klientami są kluczem do pozyskiwania nowych odbiorców. Konsumenci, którzy są zadowoleni z produktów lub usług firmy, chętnie polecą ją swoim znajomym, rodzicom czy partnerom biznesowym (doprowadzi to do rozwoju marki i zwiększenia sprzedaży).
  • Utrzymywanie lojalnych klientów – budowanie relacji z klientami jest niezbędne do utrzymania ich jako stałych odbiorców. Lojalni konsumenci są skłonni do częstszego dokonywania zakupów na większą skalę. Ponadto zadowoleni odbiorcy z większą pewnością będą polecać firmę swoim znajomym.
  • Poprawa wizerunku firmy – marki, które budują dobre relacje z klientami, zyskują pozytywny wizerunek i reputację. Odbiorcy doceniają, kiedy firma jest zainteresowana ich potrzebami i działa w sposób transparentny oraz uczciwy.
  • Konkurencyjność na rynku – w dzisiejszym świecie konkurencja między firmami jest coraz większa. Budowanie relacji z klientami pozwala marce wyróżnić się na tle innych i zwiększyć swoją pozycję na rynku.

Klienci, którzy czują się docenieni i zadowoleni, są bardziej skłonni powrócić do danej firmy i zwiększyć współczynnik konwersji. Przekłada się to zazwyczaj również na minimalizację wskaźnika odrzuceń.

Chcesz pozyskać klientów i budować z nimi wartościowe relacje? Najpierw zadbaj o wygląd swojej strony internetowej – zdecyduj się na darmowy audyt SEO. Wskażemy wady i zalety Twojego serwisu, a następnie udzielimy rekomendacji umożliwiających poprawę istotnych mankamentów. To pierwszy krok, który pozwoli Ci zwiększyć sprzedaż, jednocześnie budując trwałe relacje z konsumentami poprzez poprawę ich doświadczeń w kontakcie z Twoją marką! Napisz do nas wiadomość lub zadzwoń! Chętnie doradzimy.

Jak utrzymać klientów? Najlepsze sposoby na budowanie lojalności.

Utrzymywanie klientów to ważny element sukcesu każdej firmy. Budowanie lojalności pozwala na utrzymanie stałego i przewidywalnego „strumienia” przychodów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze metody.

Zadbanie o doświadczenia klienta

Klienci chętniej powracają do firm, które zapewniają im pozytywne doświadczenia (np. poprzez właściwie zaprogramowaną stronę internetową). Warto zwracać uwagę na każdy etap kontaktu z klientem, od pierwszego „dotyku” z marką, przez proces zakupu i dostawę, aż po obsługę posprzedażową.

Personalizacja

Personalizacja oferty i komunikacji z klientem to kolejny ważny element budowania lojalności. Klienci chętniej kupują u firm, które oferują im produkty lub usługi dostosowane do ich potrzeb i preferencji. Stałych i zdecydowanych konsumentów możesz pozyskać wdrażając do swojej strategii marketingowej dodatkowe rozwiązania promocyjne tj. pozycjonowanie stron, kampanie Google Ads lub kampanie zasięgowe.

Programy lojalnościowe

Programy lojalnościowe do budowy relacji z klientami

Programy lojalnościowe to skuteczny sposób na zachęcenie klientów do powrotu i zakupów w naszej firmie. Dzięki ich wykorzystaniu konsumenci otrzymują nagrody lub rabaty za dokonywanie zakupów (ewentualnie za spełnianie określonych kryteriów).

Szybka i efektywna obsługa klienta

Szybka i efektywna obsługa klienta jest kluczowa dla budowania pozytywnych relacji z klientami. Klienci chętniej korzystają z usług firm, które oferują im szybką i profesjonalną obsługę, a także szybkie rozwiązanie problemów.

Dostarczanie wartościowej treści

Dostarczanie wartościowej treści w formie bloga, newsletterów lub poradników to kolejny sposób na budowanie lojalności klientów. Klienci chętniej powracają do firm, które oferują im wartościowe informacje związane z ich zainteresowaniami i potrzebami.

Regularna komunikacja z klientem

Regularna komunikacja z klientem, w formie e-maili, newsletterów czy powiadomień o nowych produktach, pozwala na utrzymywanie kontaktu z klientem i budowanie długotrwałych relacji na tzw. stopie przyjacielskiej.

Jakich błędów należy unikać w relacjach z klientami? – 7 najczęstszych problemów!

W relacjach z klientami, tak samo jak w każdej innej dziedzinie, popełnianie błędów może zaszkodzić wizerunkowi firmy i negatywnie wpłynąć na relacje między marką a odbiorcami. Poniżej przedstawiamy 7 najczęstszych błędów, których należy unikać w relacjach z konsumentami.

1.    Brak odpowiedniej komunikacji

Brak odpowiedniej komunikacji z klientem, np. brak odpowiedzi na jego pytania lub problemy, może skłonić go do szukania rozwiązań w innej firmie.

2.    Brak zainteresowania potrzebami klienta

Niezrozumienie potrzeb i oczekiwań klienta prowadzi zazwyczaj do dostarczania mu produktów lub usług, które nie spełniają jego oczekiwań. To z kolei zniechęca odbiorcę do korzystania z oferty danej marki.

3.    Brak odpowiedniego szkolenia pracowników

Brak odpowiedniego szkolenia pracowników może skutkować źle przeprowadzoną obsługą klienta. Wpływa to negatywnie na doświadczenia klienta związane z marką.

4.    Zaniedbywanie obsługi posprzedażowej

Obsługa posprzedażowa jako budowa relacji z klientem

Zaniedbywanie obsługi posprzedażowej może skłonić klienta do szukania innych usług, ponieważ nie czuje on wówczas, że firma jest zainteresowana jego problemami i potrzebami.

1.    Ignorowanie skarg i opinii klientów

Ignorowanie skarg i opinii klientów (lub nadmierne zwlekanie z odpowiedzią na reklamację) może prowadzić do utraty zaufania do firmy i zniechęcania klienta do korzystania z jej usług.

2.    Niejasna polityka zwrotów i reklamacji

Niejasna polityka zwrotów i reklamacji może skłonić klienta do szukania innych usług, ponieważ nie czuje on wtedy, że firma jest zainteresowana rozwiązaniem jego problemów.

3.    Brak zrozumienia dla klienta

Brak zrozumienia dla klienta, np. brak empatii w sytuacji, gdy klient jest niezadowolony, może prowadzić do utraty zaufania do firmy (zniechęca to często odbiorców, aby ponownie korzystać z proponowanych rozwiązań).

Każdy błąd w relacjach z klientami może prowadzić do utraty ich zaufania i negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy. Warto inwestować w szkolenie pracowników, tworzyć jasne zasady obsługi klienta i zawsze starać się zrozumieć oraz zaspokoić potrzeby konsumentów.

Przykłady firm, które wykorzystują budowanie relacji z klientami jako strategię sukcesu.

Istnieje wiele firm, które z powodzeniem wykorzystują budowanie relacji z klientami jako kluczową strategię sukcesu. Najpopularniejsze przykłady:

Zappos

Zappos jako przykład budowania relacji z klientem

Firma słynąca z doskonałej obsługi klienta, która jest jej głównym atutem. Zappos poświęca dużo czasu i energii na budowanie pozytywnych relacji z klientami, m.in. poprzez szybką i skuteczną obsługę klienta, bezpłatne dostawy i zwroty, a także personalizowane podejście do każdego odbiorcy.

Amazon

Amazon jako przykład budowania relacji z klientem

Amazon od samego początku stawiał na budowanie lojalności klientów. Firma oferuje szybką i skuteczną obsługę klienta, szeroki wybór produktów i usług, a także program Prime, który zapewnia klientom wiele korzyści, takich jak bezpłatna dostawa czy dostęp do wybranych filmów i seriali.

Apple

Apple jako przykład budowania relacji z klientem

Apple słynie z innowacyjnych produktów, ale również z doskonałej obsługi klienta. Firma poświęca dużo uwagi na tworzenie pozytywnych doświadczeń klienta, m.in. poprzez profesjonalną i szybką obsługę, pomoc techniczną oraz szkolenia i warsztaty dla klientów (jest to popularne szczególnie w USA i Kanadzie).

Salesforce

Salesforce jako przykład budowania relacji z klientem

Salesforce to firma oferująca narzędzia do zarządzania relacjami z klientami. Jednym z jej głównych atutów jest podejście zorientowane na odbiorcę, pozwalające dostosować ofertę do indywidualnych potrzeb i preferencji konsumentów.

Airbnb

Airbnb jako przykład budowania relacji z klientem

Airbnb to platforma umożliwiająca wynajem mieszkań i domów od innych użytkowników. Firma skupia się na tworzeniu pozytywnych doświadczeń dla klientów, m.in. poprzez wysoką jakość usług, szybką obsługę klienta i dostarczanie wartościowej treści dla użytkowników.

Warby Parker

Warby Parker jako przykład budowy relacji z klientami

Firma ta oferuje okulary, a jej głównym atutem jest doskonała obsługa klienta. Warby Parker stawia na personalizowane podejście do klienta, szybką dostawę i łatwe zwroty, co pozwala budować pozytywne relacje z odbiorcami.

HubSpot

Hubspot jako przykład budowania relacji z klientem

HubSpot to firma oferująca narzędzia do zarządzania marketingiem i sprzedażą. Jednym z głównych atutów firmy jest zorientowanie na klienta i budowanie pozytywnych relacji z klientami poprzez personalizowane podejście do kupujących, dostarczanie wartościowych treści (np. w postaci content marketingu), szybką obsługę klienta i skuteczne działania posprzedażowe.

Budowanie relacji z klientami – podsumowanie

Budowanie relacji z klientami opiera się również o mierzenie efektywności dokonywanych działań. Aspekt ten jest kluczowy w przypadku oceny skuteczności strategii firmy i dostosowania jej działań do oczekiwań klientów. Aby dokładnie przeanalizować skuteczność budowania relacji z konsumentami, powinieneś posłużyć się wskaźnikiem NPS (ang. Net Promoter Score), zadając pytania dot. zadowolenia klienta z usług oraz wskaźnikiem ROI (ang. Return on Investment) pozwalającym ocenić zwrot z inwestycji w stosunku do kosztów działań związanych z promocją.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w reklamie firmy online lub offline – koniecznie napisz do nas wiadomość lub zadzwoń. Chętnie pomożemy. Dom mediowy Wedo specjalizuje się m.in. w pozycjonowaniu, kampaniach Google Ads, social media marketingu oraz kampaniach billboardowych, reklamie na autobusach, oklejaniu aut i wielu innych skutecznych rozwiązaniach! Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

4.9/5 - (20)