Google Search Generative Experience (SGE) – Kolejny koniec SEO


Search Generative Experience (SGE) to jedna z największych zmian w wyszukiwarce Google od jej powstania. Wprowadzenie SGE zmienia sposób korzystania z wyszukiwarki, oferując bardziej zaawansowane i interaktywne doświadczenie użytkownika. Ta nowa funkcja, działająca na zasadzie asystenta sztucznej inteligencji, może znacząco wpłynąć na firmy bazujące na ruchu z Google. W artykule omawiamy, czym jest SGE, jak działa oraz jakie są potencjalne konsekwencje dla biznesu. Dowiesz się, które strony mogą zyskać, a które stracić na wprowadzeniu tej innowacji, oraz jak się przygotować na nadchodzące zmiany.

Zacznijmy od Gemini

Gemini to zaawansowany model sztucznej inteligencji stworzony przez Google. Ma on konkurować z ChatGPT od OpenAI i oferować szeroki zakres możliwości, od odpowiadania na pytania po twórcze generowanie treści. Gemini jest wciąż w fazie rozwoju, ale zapowiada się jako potężne narzędzie w dziedzinie AI.

Reklama nowego produktu Google o nazwie Gemini. Film rozpoczyna się od przedstawienia logo Google, które następnie przekształca się w logo Gemini. Następnie pokazane są różne funkcje Gemini, w tym wyszukiwanie, generowanie tekstu i tłumaczenie. Film kończy się podsumowaniem możliwości Gemini i stwierdzeniem, że jest to nowa era wyszukiwania.

Gemini jest dostępne w darmowej wersji pod tym adresem https://gemini.google.com/app
dostępna jest również wersja”Gemini Advanced„, która możemy porównać do chatu gpt-4o

 

Jak Bing wymusił, podjecie działań prze Google

Jak wiemy, Google to firma, która zawsze była pionierem w dziedzinie technologii. Jednak tym razem została wyprzedzona przez wyszukiwarkę Bing, która zaimplementowała do swojej wyszukiwarki model językowy ChatGPT w wersji 4, umożliwiając generowanie odpowiedzi na pytania użytkowników w czasie rzeczywistym. Na wykresie możemy zobaczyć zwiększoną liczbę użytkowników Binga po wprowadzeniu tej innowacji.

Wykres przedstawia zmiany udziału poszczególnych wyszukiwarek internetowych w rynku globalnym od kwietnia 2023 roku do kwietnia 2024 roku. Dane pochodzą z serwisu StatCounter Global Stats.

Największy udział w rynku ma wyszukiwarka Google, która utrzymuje dominującą pozycję przez cały analizowany okres. Udział Google skurczył się z 93% do 90%.

Na drugim miejscu znajduje się wyszukiwarka Bing. Jej udział w rynku stopniowo wzrastał przez cały rok, osiągając 3,64% w kwietniu 2024 roku. Oznacza to wzrost o około 1% w porównaniu z kwietniem 2023 roku.

Reakcja Google na spadki.

SGE – czyli generowanie na żywo odpowiedzi na zapytania użytkowników. Przykład:
„Znajdź najlepsze studia jogi lub pilatesu w Bostonie i pokaż szczegóły ich ofert wprowadzających oraz czas dojścia z Beacon Hill.”

Gemini wygenerowało studia z ocenami powyżej 4.1 wraz z dystansem do nich. I to wszystko w jedynym zapytaniu.

 

Jak SGE wpłynie na SEO?

Na codzień korzystny z narzędzi takich jak Ahrefs, Senuto, Semstrom, Semrush lub inne. Ich zadanie to oszacowanie ile osób wpisuje daną frazę w wyszukiwarkę Google. Ale co jeśli zapytania będą tak skomplikowane, że żadne z obecnych narzędzi nie będzie w stanie ich racjonalnie policzyć. Sam użytkownik nie będzie musiał wejść na stronę, aby otrzymać odpowiedz tak więc licznie kliknięć w narzędziach takich jak Google Search Console lub Google Analytics stanie się niemiarodajnym sposobem sprawdzania jakości naszych treści na stronie.

 

SGE – Plusy dla użytkownika

Dzięki tej technologii użytkownicy mogą szybciej znaleźć odpowiedzi na swoje pytania, bez konieczności przeszukiwania całego tekstu czy przeklikiwania się przez różne strony internetowe. Generowanie odpowiedzi w czasie rzeczywistym pozwala na oszczędność czasu i uproszczenie procesu wyszukiwania informacji. Dodatkowo, użytkownicy mogą uzyskać bardziej precyzyjne i zrozumiałe odpowiedzi, co zwiększa wygodę korzystania z wyszukiwarki. To nowatorskie podejście znacząco poprawia jakość i efektywność wyszukiwania informacji w Internecie.

 

SGE – Minusy dla użytkownika

Choć model językowy Gemini w wyszukiwarce Google niesie ze sobą wiele korzyści, istnieją również pewne minusy, które warto wziąć pod uwagę. Po pierwsze, model nadal się uczy, co oznacza, że może popełniać błędy lub generować nieprecyzyjne odpowiedzi. Proces nauki wymaga zbierania i magazynowania danych użytkowników, co rodzi pytania o prywatność i bezpieczeństwo tych informacji. Ponadto dostęp do szybkich i zwięzłych odpowiedzi może wpływać na tak zwany „szybki szał zakupowy”, gdzie użytkownicy dokonują zakupów pod wpływem chwili, bez gruntownego przemyślenia decyzji. To może prowadzić do impulsywnych i nieoptymalnych wyborów konsumenckich.

 

SGE – Plusy dla właścicieli stron i sklepów internetowych

Dla właścicieli stron internetowych i e-commerce implementacja modeli językowych niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zmniejsza ilość zapytań przed zakupem, ponieważ klienci uzyskują wszystkie potrzebne informacje bezpośrednio z wyszukiwarki. Modele te uczą się zachowań konsumentów i ich preferencji, co umożliwia lepsze dostosowanie ofert do indywidualnych potrzeb. Dbanie o jakość treści i rzetelne opisywanie produktów pozwala firmom konkurować z największymi graczami na rynku, zwiększając ich szanse na pojawienie się jako pierwsze w wygenerowanych propozycjach.

 

SGE – Minusy dla właścicieli stron i sklepów internetowych

Minusy dla właścicieli stron i sklepów internetowych obejmują koszty aktualizacji treści, preferencję Google do największych graczy na rynku, gorszą możliwość analizowania danych oraz zatrzymanie użytkowników na poziomie wyszukiwarki.

 

Jak przygotować się do SGE?

Dokładne opisy produktów to klucz. Gemini opiera się na zrozumieniu języka naturalnego, dlatego im więcej informacji dostarczysz o swoich produktach, tym łatwiej będzie je znaleźć. Upewnij się, że opisy produktów są szczegółowe i zawierają wszystkie istotne słowa kluczowe.

Pamiętaj o zdjęciach i filmach. Obrazy i filmy to świetny sposób na zaprezentowanie swoich produktów i ułatwienie Gemini ich zrozumienie. Używaj wysokiej jakości zdjęć z różnych perspektyw i dodawaj filmy demonstrujące funkcje produktu.

Strukturyzowane dane to Twój przyjaciel. Korzystanie ze strukturyzowanych danych, takich jak schema.org, może pomóc Gemini zrozumieć kontekst Twojej strony internetowej i lepiej dopasować wyniki wyszukiwania.

Dbaj o aktualność treści. Gemini stale się uczy i doskonali, dlatego ważne jest, aby regularnie aktualizować treści na swojej stronie internetowej. Dodawanie nowych produktów, aktualizowanie opisów i dodawanie świeżych treści może pomóc Gemini w lepszym zrozumieniu Twojej oferty.

Przygotowując swój sklep internetowy do Gemini już teraz, możesz zapewnić sobie przewagę nad konkurencją i ułatwić klientom znalezienie Twoich produktów. Pamiętaj, że dokładne opisy, wysokiej jakości zdjęcia i filmy oraz strukturyzowane dane to kluczowe elementy sukcesu.

 

Dodatkowe wskazówki:

 

    • Używaj języka naturalnego w opisach produktów. Unikaj żargonu technicznego i skomplikowanych zwrotów.
    • Pomyśl o swoich klientach i o tym, jak szukają Twoich produktów. Używaj słów kluczowych, których prawdopodobnie użyją w wyszukiwarkach.
    • Regularnie sprawdzaj wydajność swojej strony internetowej w Gemini i wprowadzaj niezbędne zmiany.

 

Gdzie można znaleźć aktualne informacje o SGE?

Doskonałym miejscem będzie sprawdzanie kanału Google na platformie Youtube.
https://www.youtube.com/@Google
Google jeszcze 3 dni temu – 18 maja 2024 dodało 7 filmów na temat SGE Linki zostawiam poniżej:

 

Najnowsze osiągnięcia Google AI

Mówca, Jeff Dean, zaczyna od omówienia, jak sztuczna inteligencja jest już wykorzystywana do pomagania ludziom w codziennych zadaniach, od przyspieszania pracy naukowców po przewidywanie powodzi. Następnie omawia zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją i to, jak Google pracuje nad ich rozwiązaniem, na przykład poprzez ulepszanie swoich modeli i ochronę przed ich nadużyciem.

Na koniec Dean mówi o tym, jak Google wykorzystuje sztuczną inteligencję z pożytkiem dla ludzi i społeczeństwa, na przykład poprzez opracowywanie nowych narzędzi do nauki i edukacji. Zapowiada również uruchomienie Learn LM, nowej rodziny modeli opartych na Gemini i dostrojonych do nauki. Learn LM opiera się na badaniach edukacyjnych i sprawia, że ​​doświadczenia edukacyjne są bardziej osobiste i angażujące. Trafia do produktów, których używasz na co dzień, takich jak Search, Android, Gemini i YouTube.

Film kończy się słowami Deana o tym, jak bardzo cieszy się z przyszłości sztucznej inteligencji i jak Google jest zobowiązany do odpowiedzialnego wykorzystywania sztucznej inteligencji.

 

Ogłoszenie dwóch nowych modeli AI firmy Google AI: Gemini 1.5 Pro i Gemini 1.5 Flash

Modele są natywnie multimodalne, co oznacza, że ​​mogą przeplatać tekst, obrazy, dźwięk i wideo jako dane wejściowe. Mają również ogromne okno kontekstu o milionie tokenów, co pozwala im zapamiętać więcej informacji niż poprzednie modele.

Gemini 1.5 Pro jest potężniejszym z tych dwóch modeli i jest przeznaczony do złożonych zadań, w których wymagana jest najwyższa jakość odpowiedzi. Gemini 1.5 Flash jest przeznaczony do szybkich zadań, w których najważniejsza jest prędkość.

Oba modele są dostępne globalnie od dzisiaj i można uzyskać do nich dostęp za pośrednictwem AI Studio lub Vertex AI.

W filmie omówiono również Gemmę, rodzinę otwartych modeli AI, które są zaprojektowane tak, aby były łatwe w użyciu i dostosowywaniu. Gemma jest dostępna w lekkich rozmiarach 7B i 2B i została pobrana miliony razy ze wszystkich głównych centrów modeli.

Najnowszym członkiem rodziny Gemma jest Poly Gemma, otwarty model języka wizualnego zoptymalizowany pod kątem szeregu zadań związanych z podpisywaniem obrazów, wizualnymi odpowiedziami na pytania i innymi zadaniami etykietowania obrazów.

Wreszcie, film omawia Navarasa, zestaw modeli dostrojonych do instrukcji, które zostały stworzone w celu rozszerzenia dostępu do 15 języków indyjskich. Navarasa opiera się na Gemmie i wykorzystuje unikalną tokenizację Gemmy, aby umożliwić modelowi korzystanie z setek tysięcy słów, symboli i znaków w tak wielu alfabetach i systemach językowych.

Film dotyczący nowych funkcji sztucznej inteligencji (AI) w systemie operacyjnym Android.

Film rozpoczyna się od omówienia wyszukiwarki opartej na sztucznej inteligencji o nazwie Circle Search. Circle Search umożliwia użytkownikom wyszukiwanie informacji o dowolnej rzeczy na ekranie telefonu bez konieczności przełączania aplikacji. Na przykład, jeśli użytkownik ogląda zdjęcie butów, może użyć Circle Search, aby znaleźć więcej informacji o tych butach, takich jak cena i miejsce zakupu.

Następnie film przedstawia Gemini, asystenta AI na Androida. Gemini może pomóc użytkownikom w różnych zadaniach, takich jak odpowiadanie na pytania, ustawianie przypomnień i nawigacja. Gemini może również uczyć się na podstawie nawyków użytkownika i zapewniać spersonalizowane sugestie.

Wreszcie film omawia wykorzystanie sztucznej inteligencji na urządzeniu do odblokowywania nowych funkcji. Sztuczna inteligencja na urządzeniu oznacza, że ​​sztuczna inteligencja może być uruchamiana na telefonie użytkownika bez konieczności łączenia się z Internetem. Dzięki temu sztuczna inteligencja może być szybsza i bardziej prywatna. Jedną z funkcji odblokowanych przez sztuczną inteligencję na urządzeniu jest możliwość identyfikowania potencjalnych oszustw. Na przykład, jeśli użytkownik odbiera połączenie telefoniczne od kogoś, kto podaje się za bank, sztuczna inteligencja może ostrzec użytkownika, że ​​połączenie jest podejrzane.

Podsumowując, ten film mówi o tym, jak sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do poprawy systemu operacyjnego Android. Nowe funkcje oparte na sztucznej inteligencji sprawiają, że Android jest bardziej inteligentnym i pomocnym systemem operacyjnym.

 

Wizja firmy Google dla aplikacji Gemini

Aplikacja Gemini, która ma być najbardziej pomocnym osobistym asystentem AI, dając użytkownikom bezpośredni dostęp do najnowszych modeli AI firmy Google. Gemini może pomóc użytkownikom w nauce, tworzeniu kodu i robieniu wszystkiego, co sobie wyobrażą. W ciągu ostatniego roku Gemini oddało AI firmy Google w ręce milionów ludzi dzięki doświadczeniom zaprojektowanym dla telefonów i internetu. Firma uruchomiła również Gemini Advanced, swoją subskrypcję premium, która zapewnia dostęp do najnowszych innowacji AI firmy Google. W filmie przedstawiono, w jaki sposób Gemini zapewnia najbardziej inteligentne wrażenia AI. Aplikacja Gemini jest multimodalna, co oznacza, że użytkownicy mogą używać tekstu, głosu lub aparatu telefonu, aby wyrażać siebie w naturalny sposób. Dzięki temu użytkownicy mogą prowadzić dogłębne rozmowy z Gemini za pomocą głosu. Ta nowa funkcja nosi nazwę „na żywo” i wykorzystuje najnowsze modele mowy firmy Google, aby Gemini mógł lepiej zrozumieć użytkowników i odpowiadać w naturalny sposób. Użytkownicy mogą nawet przerwać Gemini podczas odpowiadania, a ten dostosuje się do ich wzorców mowy. W filmie przedstawiono również funkcje „Gems”, które są spersonalizowanymi ekspertami w dowolnej dziedzinie, którą użytkownik chce. Użytkownicy mogą tworzyć własne klejnoty, podając instrukcje i wracając do nich, kiedy tylko tego potrzebują. Klejnoty mogą służyć jako osobisty trener do jogi, osobisty szef kuchni, inteligentny kalkulator kalkulacyjny lub recenzent kodu. Kolejną prezentowaną w filmie funkcją jest planowanie i podejmowanie działań przez Gemini. Gemini może pomóc użytkownikom w planowaniu wycieczek, biorąc pod uwagę czas, przestrzeń, logistykę i inteligencję, aby ustalić priorytety i podejmować decyzje. Gemini może również uzyskiwać dostęp do informacji z wyszukiwarki i rozszerzeń, takich jak Mapy i Gmail, aby tworzyć dynamiczny wykres możliwych opcji podróży. Gemini może również przetwarzać duże ilości informacji, takie jak pliki PDF, kod lub filmy. Może to być pomocne dla studentów, którzy pracują nad pracą dyplomową lub dla firm, które chcą analizować dane. W filmie zaprezentowano również funkcję analizy danych, która pozwala użytkownikom wizualizować swoje zarobki i zrozumieć, które produkty są najbardziej opłacalne. Gemini jest stale rozwijany i ulepszany, a jego celem jest przetwarzanie większej ilości informacji niż jakikolwiek inny chatbot na świecie. Gemini jest dostępny w ponad 35 językach i jest łatwy w użyciu. Użytkownicy mogą po prostu wpisać podpowiedź, a Gemini wykona zadanie.

 

Czy to koniec SEO?

Koniec SEO? Absolutnie nie! Wprowadzenie SGE (Search Generative Experience) to kolejny, ekscytujący etap w ewolucji SEO. To nowe narzędzie stawia przed nami, specjalistami SEO, wyzwanie, ale jednocześnie otwiera nowe możliwości. Adaptacja do zmian, zrozumienie intencji użytkownika i skupienie się na wysokiej jakości, wartościowych treściach to klucz do sukcesu w erze SGE. Jeśli czujesz, że potrzebujesz wsparcia w nawigacji po tym nowym krajobrazie SEO, zapraszamy do współpracy. Pomożemy Ci wykorzystać potencjał SGE, zwiększyć widoczność Twojej strony i osiągnąć jeszcze lepsze wyniki!

Co to jest Gemini?

Gemini to najbardziej pomocny osobisty asystent AI od Google, zapewniający bezpośredni dostęp do najnowszych modeli AI. Pomaga w nauce, kodowaniu, planowaniu i wielu innych zadaniach.

Czy Gemini jest dostępny w języku polskim?

Tak, Gemini jest dostępny w ponad 35 językach, w tym w języku polskim.

Czy Gemini jest lepszy od innych asystentów AI?

Gemini wyróżnia się multimodalnością, zaawansowanymi modelami językowymi i szerokim zakresem funkcji. Jednak wybór najlepszego asystenta AI zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jaki model wykorzystuje Google SGE?

Gemini

Co to SGE?

Search Generative Experience (SGE) – odpowiedzi w wyszkukiwarce generowane przez AI

Czy Gemini zastąpi SGE?

Gemini i SGE to różne produkty o różnych celach. Gemini to osobisty asystent AI, który pomaga w różnych zadaniach, podczas gdy SGE to funkcja wyszukiwarki Google, która generuje podsumowania wyników wyszukiwania. Oba produkty mogą się uzupełniać, ale nie zastąpią się nawzajem.

5/5 - (42)