Tag kanoniczny – Twoja tarcza przed błędami indeksacji.


Słowo „kanoniczny” w języku polskim ma korzenie w terminologii kościelnej, gdzie oznacza coś, co jest zgodne z kanonem, czyli oficjalnie przyjętymi normami i regułami. W kontekście SEO termin ten nabrał jednak nowego, specyficznego znaczenia. Jak zatem słowo „kanoniczny” odnosi się do świata pozycjonowania stron internetowych i optymalizacji dla wyszukiwarek? Jakie tajemnice kryje w sobie tag canonical i dlaczego jest on jak tarcza ochronna dla Twojej strony w sieci? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie chronić swoją witrynę przed błędami indeksacji i jak wykorzystać tag canonical do wzmocnienia pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania, zapraszamy do dalszej lektury naszego artykułu!

tag kanoniczny

Co to jest tag kanoniczny?

Tag kanoniczny, określany również jako „rel=canonical”, to specjalny element meta w kodzie strony internetowej, który informuje wyszukiwarki, która konkretna wersja URL jest wersją „główną” lub „kanoniczną” spośród wielu podobnych lub identycznych. W świecie cyfrowym, gdzie duplikaty treści są powszechne z powodu różnych wersji URL, parametrów sesji czy formatów strony, tag kanoniczny działa jak sygnalizator dla robotów wyszukiwarek, wskazując im, którą wersję strony powinny traktować jako priorytetową podczas indeksacji. W praktyce oznacza to, że jeśli mamy dwie podobne strony A i B, a strona A ma ustawiony tag kanoniczny wskazujący na stronę B, wyszukiwarki będą traktować stronę B jako główne źródło treści i indeksować ją, podczas gdy strona A zostanie zignorowana. Dzięki temu narzędziu, właściciele stron mogą skutecznie zarządzać duplikatami treści, zapewniając jednocześnie, że ich strony są poprawnie indeksowane i oceniane przez wyszukiwarki.

infografika rel canonical

Kiedy i dlaczego warto stosować tag canonical?

Tag canonical jest nie tylko narzędziem, ale wręcz niezbędnym elementem w strategii SEO każdej strony internetowej. Ale kiedy dokładnie warto go stosować? Przede wszystkim w sytuacjach, gdy na naszej stronie pojawiają się duplikaty treści. Może to być spowodowane różnymi wersjami URL prowadzącymi do tej samej treści, stronami drukowania, wersjami mobilnymi czy też parametrami śledzenia. W takich przypadkach tag canonical wskazuje wyszukiwarkom, która wersja jest „główna”, chroniąc nas przed potencjalnymi karami za duplikaty treści. Warto również stosować go, gdy chcemy skonsolidować moc linków wewnętrznych i zewnętrznych na jednej, wybranej stronie, zamiast rozpraszania jej między różne wersje URL. Ponadto, tag ten jest nieoceniony w przypadku tworzenia treści syndykowanych lub gdy nasza treść jest publikowana na różnych stronach. Dzięki tagowi canonical możemy zapewnić, że ruch i wartość SEO są przekierowywane na pierwotne źródło treści. Co więcej, mądre zastosowanie tego tagu pozwala oszczędzić nasz tzw. „crawl budget”, czyli budżet indeksacyjny. Wyszukiwarki mają określony limit stron, które mogą przeszukać podczas jednej wizyty na stronie. Dzięki tagowi canonical zapobiegamy niepotrzebnemu indeksowaniu duplikatów, co pozwala robotom skupić się na najważniejszych dla nas treściach. W skrócie, stosowanie tagu kanonicznego to klucz do zapewnienia, że nasza strona jest widoczna, oceniana i indeksowana w sposób, który najbardziej odpowiada naszym celom biznesowym i SEO.

Zapytaj o ofertę na pozycjonowanie Twojej strony WWW.
Wypełnij formularz lub zadzwoń 22 10 10 180.

Jak sprawdzić i poprawnie dodać tag canonical?

Sprawdzenie obecności tagu canonical na stronie to pierwszy krok w procesie jego optymalizacji. Można to zrobić manualnie, przeglądając kod źródłowy strony i szukając tagu <link rel="canonical" ... />. Alternatywnie, można skorzystać z narzędzi do analizy SEO, które automatycznie wykrywają i informują o obecności tagu canonical. Google Search Console oferuje funkcję „Sprawdź URL”, dzięki której można zobaczyć, jak roboty Google interpretują naszą stronę, w tym również czy poprawnie rozpoznają ustawiony tag canonical.

Najszybszym i najbardziej komfortowym sposobem sprawdzenia obecności tagu canonical jest użycie wtyczki do przeglądarki, takiej jak SEO Meta In 1 Click, która umożliwia odczytanie kodu strony, w tym obecności tagu Canonical.

google search console wskazuje czy na stronie jest tag canonical

Po potwierdzeniu obecności lub braku tagu canonical, można przejść do jego dodawania. Aby poprawnie dodać tag canonical, należy umieścić go w sekcji <head> każdej strony, której dotyczy. Przykładowy tag wygląda następująco:

<link rel="canonical" href="https://przykladowa-strona.pl/konkretna-podstrona/" />,

gdzie adres URL w atrybucie href wskazuje na preferowaną wersję strony. Ważne jest, aby URL był pełny, zaczynając od protokołu (np. https://) i kończąc na końcowym „/”.

Dla użytkowników popularnych systemów zarządzania treścią, takich jak WordPress, dostępne są wtyczki ułatwiające dodawanie tagu canonical, np. Yoast SEO czy All in One SEO Pack. Pamiętaj, że poprawne użycie tagu kanonicznego nie tylko pomaga w lepszym indeksowaniu strony, ale także chroni przed potencjalnymi problemami z duplikatami treści, co w dłuższej perspektywie przekłada się na lepsze wyniki w wyszukiwarkach.

Canonical czy przekierowanie 301 – co wybrać?

Jak to bywa w SEO: „to zależy”.

Wybór między tagiem canonical a przekierowaniem 301 może być kluczowy w kontekście SEO i ogólnej strategii zarządzania treścią na stronie. Oba te narzędzia służą do radzenia sobie z duplikatami treści, ale działają w nieco inny sposób i mają różne zastosowania.

Tag canonical informuje wyszukiwarki, która wersja strony jest „główna” lub „kanoniczna”, ale pozwala na istnienie duplikatów treści w sieci. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy duplikaty są nieuniknione, na przykład z powodu parametrów URL czy wersji mobilnych stron. Tag ten nie wpływa na ruch użytkowników – odwiedzający nadal widzą stronę, na której się znajdują.

Przekierowanie 301, z kolei, to stałe przekierowanie, które informuje zarówno wyszukiwarki, jak i użytkowników, że strona została przeniesiona na inny adres URL. Wszelki ruch i wartość SEO są przekierowywane na nowy adres. Jest to idealne rozwiązanie, gdy chcemy całkowicie przenieść treść z jednego adresu URL na inny, na przykład podczas rebrandingu czy reorganizacji struktury strony.

Podsumowując, wybór między tagiem canonical a przekierowaniem 301 zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli chcemy zachować duplikaty treści z różnych powodów, ale wskazać wyszukiwarkom główną wersję, tag canonical będzie najlepszym wyborem. Jeśli jednak chcemy przenieść treść i skierować ruch na nowy adres URL, przekierowanie 301 będzie odpowiednie. Ważne jest, aby dokładnie zrozumieć różnice między tymi narzędziami i stosować je świadomie w odpowiednich sytuacjach.

Self-canonical – co to jest i kiedy go stosować?

Self-canonical to specyficzne zastosowanie tagu canonical, w którym strona wskazuje na siebie samą jako źródło kanoniczne. W praktyce wygląda to tak, że na stronie o adresie https://przykladowa-strona.pl/konkretna-podstrona/
umieszczony jest tag:

<link rel="canonical" href="https://przykladowa-strona.pl/konkretna-podstrona/" />.

Na pierwszy rzut oka może się to wydawać nieco nieintuicyjne – dlaczego strona miałaby wskazywać na siebie samą jako źródło kanoniczne?

Jednakże, w pewnych sytuacjach takie podejście jest nie tylko zalecane, ale wręcz niezbędne. Przede wszystkim, self-canonical pomaga w sytuacjach, gdy inne strony mogą tworzyć różne wersje URL prowadzące do tej samej treści. Dzięki self-canonical, wyszukiwarki wiedzą, jaki jest „oryginalny” adres URL, nawet jeśli odwiedzający trafiają na stronę z różnych wersji URL.

Kolejną korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest ochrona przed niechcianym indeksowaniem wersji strony z parametrami, które mogą być traktowane jako duplikaty treści. Dzięki self-canonical, możemy mieć pewność, że wyszukiwarki indeksują i oceniają odpowiednią wersję naszej strony.

wtyczka seo meta in one click wyświetla dane na temat tagu kanonicznego
gdy odpowiednio ustawimy self-canonical, adresy URL z parametrami będą wskazywały na oryginalny adres

Podsumowując, self-canonical to potężne narzędzie w arsenale specjalistów SEO, które pozwala na precyzyjne wskazanie, która wersja strony jest „prawdziwa” i powinna być indeksowana przez wyszukiwarki. Stosując go świadomie i w odpowiednich sytuacjach, możemy poprawić widoczność naszej strony w wynikach wyszukiwania i uniknąć problemów z duplikatami treści.

Jak ustawić canonical na stronie wielojęzycznej?

Przy ustawianiu tagu canonical na stronie wielojęzycznej ważne jest, aby każda wersja językowa wskazywała na siebie samą jako źródło kanoniczne. Na przykład, jeśli mamy wersję angielską strony pod adresem „https://przykladowa-strona.pl/en/”, tag canonical powinien wskazywać dokładnie ten adres. Podobnie, wersja niemiecka pod adresem „https://przykladowa-strona.pl/de/” powinna wskazywać na siebie samą. Błędem jest wskazywanie w tagu kanonicznym adresu o innym języku, co może prowadzić do nieprawidłowego indeksowania i dezorientacji użytkowników.

Dodatkowo, warto skorzystać z atrybutów hreflang, które informują wyszukiwarki o języku i regionie geograficznym danej strony. Dzięki temu możemy zapewnić, że użytkownicy z różnych krajów i mówiący różnymi językami trafią na odpowiednie wersje naszej strony.

Podsumowując, ustawienie tagu canonical na stronie wielojęzycznej wymaga precyzyjności i uwzględnienia specyfiki każdej wersji językowej. Pamiętając o tych zasadach i łącząc je z innymi najlepszymi praktykami SEO, możemy zapewnić skuteczną optymalizację naszej strony dla użytkowników z całego świata.

Zapytaj o ofertę na pozycjonowanie Twojej strony WWW.
Wypełnij formularz lub zadzwoń 22 10 10 180.

4.9/5 - (17)