Jak wykorzystać trendy w social media do promocji firmy?

Jak wykorzystać trendy w social media do promocji firmy?

Autor: Sebastian Młynarczyk

Korzystanie z mediów społecznościowych jest obecnie jedną z najskuteczniejszych strategii reklamowych umożliwiających promocję przedsiębiorstw w Internecie (na równi z usługą, jaką jest pozycjonowanie stron). Aby działać skutecznie na tym obszarze, należy odpowiednio wykorzystać trendy w social media do promocji swojej firmy. Mogą one w łatwy sposób pomóc w zwiększeniu zasięgu biznesu oraz w pozyskaniu nowych klientów. W dzisiejszym artykule omówimy, jak wykorzystać trendy w social media, a dodatkowo podpowiemy, jakie są obecne trendy w mediach społecznościowych. Udzielimy również praktycznych porad odnośnie reklamy online. Miłej lektury!

Wykorzystanie bieżących trendów w mediach społecznościowych do promocji Twojego biznesu – jak to wygląda w praktyce?

Trendy w social media mogą być bardzo pomocne w promocji Twojej firmy. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na ich wykorzystanie:

 1. Bądź na bieżąco – obserwuj popularne trendy na platformach społecznościowych i zwracaj uwagę na to, co jest ważne dla twojej grupy docelowej. Bądź na bieżąco z aktualnościami i trendami, aby móc szybko reagować na nowe wyzwania.
 2. Stwórz treści związane z trendami – wykorzystaj trendy, tworząc treści nawiązujące do popularnych hasztagów i tematów. Na przykład, jeśli w określonym czasie popularny jest dany mem, możesz stworzyć podobnego związanego z Twoją marką.
 3. Używaj odpowiednich hashtagów – użyj odpowiednich hashtagów, aby twoje posty były łatwiejsze do znalezienia dla osób szukających treści związanych z wybranym tematem. Znajdź hasztagi popularne w Twojej branży i wykorzystaj je w swoich postach.
 4. Bądź kreatywny – stwórz coś, co wyróżni się spośród innych postów związanych z danym trendem. Możesz to zrobić, opracowując oryginalną grafikę, wideo lub opowiadając ciekawą historię.
 5. Interakcja z użytkownikami – odpowiadaj na komentarze i pytania użytkowników, którzy angażują się w twoje posty. To dobry sposób na budowanie więzi z klientami i pozyskiwanie nowych interesantów.
 6. Zaproponuj konkurs związany z panującym trendem – wykorzystaj trendy, aby zachęcić użytkowników do udziału w konkursach, w których nagrodą może być np. produkt z Twojej oferty lub kupon rabatowy na kolejne zakupy.

Pamiętaj, że nie wszystkie trendy są odpowiednie dla Twojej marki. Wybierz te, które będą najbardziej właściwe dla Twojego biznesu. W ten sposób możesz zwiększyć zasięg swoich postów i zyskać nowych klientów, którzy polecą proponowaną przez Ciebie ofertę dalej.

Jakie są obecne trendy w social media?

W 2023 roku można zaobserwować kilka ważnych trendów, m.in.:

 1. Wzrost popularności wideo – obecnie najpopularniejsze są szczególnie krótkie formy wideo. Dotyczy to zarówno TikToka, ale także Instagrama i Facebooka. Dzięki temu rozwiązaniu internauci mogą bardzo szybko zapoznać się z daną tematyką i ewentualnie dokonać zakupu lub skorzystać z usługi w przyszłości (jeżeli wideo jest edukacyjne, ale ma dodatkowo charakter promocyjny).
 2. Równowaga w korzystaniu z mediów społecznościowych – coraz więcej osób jest świadoma negatywnego wpływu social mediów w przypadku nadużywania poszczególnych kanałów społecznościowych. Nadmierne korzystanie z tzw. sociali może prowadzić do przewlekłego stresu (np. spowodowanego „przesyceniem” bodźcami) oraz długotrwałych, wyniszczających organizm uzależnień.
 3. Zwiększenie interakcji w czasie rzeczywistym – na większości portali społecznościowych tj. Twitter, Facebook, Instagram i TikTok można nawiązać interakcję „live” z poszczególnymi twórcami oraz wymieniać informacje w czasie rzeczywistym z uczestnikami danej transmisji.
 4. Zmniejszenie ilości treści sponsorowanych – obecnie użytkownicy są „wyczuleni” na setki treści sponsorowanych każdego dnia, dlatego twórcy, aby zwiększyć wiarygodność swoich kanałów w mediach społecznościowych, tworzą obecnie zdecydowanie więcej „naturalnego” contentu bez wydźwięku sponsorowanego. Robią to w celu edukacji odbiorców, poszerzenia ich horyzontów, a także wykreowania wizerunku eksperta, który w przeszłości wykorzystają, aby zareklamować dany produkt lub usługę.
 5. Zmniejszenie znaczenia liczby polubień i obserwacji – to nadal bardzo ważny aspekt, natomiast twórcy starają się pozyskać więcej aktywnych użytkowników, niż biernych obserwatorów. Doceniają to także przedsiębiorstwa, które podejmują współprace reklamowe z takimi influencerami, aby łatwiej dotrzeć do nowych klientów.

Jak reklamować swoją firmę za pomocą mediów społecznościowych? – najnowsze trendy

Chcesz wiedzieć, jak reklamować swoją firmę w mediach społecznościowych, wykorzystując do tego najnowsze trendy? W takim razie:

 • wybierz właściwie platformy społecznościowe,
 • twórz wartościowe treści,
 • przygotuj atrakcyjne grafiki,
 • odpowiednio targetuj swoją grupę docelową,
 • monitoruj i mierz wyniki,
 • buduj zaangażowanie.

Poniżej przedstawiamy szczegóły.

Wybierz właściwe platformy społecznościowe

Najpierw zastanów się, na jakiej platformie społecznościowej znajduje się Twoja grupa docelowa i na tej podstawie wybierz odpowiednie rozwiązania reklamowe swojej firmy. Na przykład, jeśli Twoim celem jest dotarcie do młodszych użytkowników, warto rozważyć reklamę na TikToku, a jeśli chcesz skierować swoją ofertę do profesjonalistów (w kontekście biznesowym), LinkedIn może być wówczas najlepszym wyborem.

Twórz wartościowe treści

Bez wartościowej treści reklama może nie przynieść pożądanych rezultatów. Dlatego ważne jest, aby tworzyć content przyciągający uwagę odbiorców. Zadbaj o merytorykę i wartość edukacyjną. Postaw raczej na materiały niesponsorowane, przeplatając je reklamowymi treściami jedynie co jakiś czas. Stwórz wizerunek profesjonalnego przedsiębiorstwa i zbuduj zaufanie do klientów – dzięki temu wypracujesz przewagę konkurencyjną, która przełoży się na dodatkowe zainteresowania Twoją ofertą.

Przygotuj atrakcyjne grafiki

Atrakcyjne grafiki i wideo to kluczowe elementy reklamy w mediach społecznościowych. Twoje treści powinny być wizualnie interesujące, aby przyciągnąć uwagę odbiorców i skłonić ich do przeczytania tekstu lub obejrzenia całego wideo.

Odpowiednio targetuj swoją grupę docelową

Dobrze dobrana grupa docelowa to klucz do sukcesu w reklamie w mediach społecznościowych. Ważne, aby dokładnie zdefiniować, kto jest Twoim klientem i skoncentrować swoje reklamy na tej grupie. Wiele platform oferuje narzędzia do targetowania reklam na podstawie wieku, płci, lokalizacji i innych czynników.

Monitoruj i mierz wyniki

Monitorowanie i mierzenie wyników Twojej kampanii reklamowej to ważny krok w procesie promowania firmy w mediach społecznościowych. Dzięki temu będziesz wiedział, co działa, a co nie, w konsekwencji dostosowując swoją kampanię do potrzeb swojej grupy docelowej.

Buduj zaangażowanie

Zwiększenie zaangażowania to kluczowy element sukcesu w reklamie w mediach społecznościowych. Odpowiadaj na komentarze, zwracaj się bezpośrednio do użytkowników i zachęcaj ich do wzięcia udziału w organizowanych wydarzeniach. Decydując się na posty sponsorowane, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie call to action (wezwania do działania), aby nakłonić klientów do podjęcia pożądanej decyzji zakupowej (np. „Kup teraz”, „Sprawdź już dziś”, „Wybierz nasze rozwiązanie”).

Jak wykorzystać trendy w social media do promocji firmy? – podsumowanie

Wykorzystanie trendów w mediach społecznościowych jest ważnym elementem strategii marketingowej każdej firmy. Aby skutecznie reklamować swoje przedsiębiorstwo w social mediach, należy zwrócić uwagę na bieżące trendy, tworząc wartościowe treści, używając odpowiednich hashtagów, budując zaangażowanie i targetując swoją ofertę do starannie wyselekcjonowanej grupy docelowej (jakość, a nie ilość).

W obecnych czasach szczególną uwagę należy przywiązywać do tworzenia krótkich form wideo, zwiększania interakcji w czasie rzeczywistym oraz zmniejszania ilości treści sponsorowanych. Kluczowe okazuje się również monitorowanie i mierzenie wyników kampanii reklamowych, aby jeszcze lepiej dostosować reklamę do indywidualnych potrzeb danej grupy docelowej. Istotne jest także, aby być kreatywnym i nie bać się eksperymentować z różnymi rodzajami treści. Dzięki temu można przyciągnąć uwagę klientów, zwiększyć świadomość marki oraz przyciągnąć nowych interesantów, popularyzując swoją ofertę.

4.8/5 - (26)