Jak pisać opisy produktów by były seo friendly?

Jak pisać opisy produktów by były seo friendly?

Autor: Jarosław Zuchora

Tworzenie opisów produktów, które są przyjazne pod kątem SEO jest kluczowe, aby osiągnąć wysoki poziom widoczności w wyszukiwarkach internetowych (np. Google, Bing, Yahoo!, DuckDuckGo oraz YANDEX). Jeżeli chcesz zdecydowanie zwiększyć szanse na uzyskanie TOP 10 w wynikach wyszukiwania, powinieneś odpowiednio zoptymalizować treść pod słowa kluczowe, dodać właściwe nagłówki (H1-H3), a także zadbać o zwięzłość i przejrzystość tekstu. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak pisać opisy produktów, by były SEO friendly oraz przyciągały uwagę i zachęcały potencjalnych klientów do zakupów.

Jak pisać opisy produktów aby były seo friendly?

Struktura optymalnego opisu produktu pod SEO

Na strukturę optymalnego opisu produktu pod SEO składa się cały proces SXO (SEO + UX). Biorąc pod uwagę aktualne standardy, nie wystarczy napisać treść i wypełnić ją słowami kluczowymi. Obecnie powinniśmy zadbać o wrażenia użytkowników (np. dodając wypunktowania i merytoryczne informacje językiem korzyści, ale również naturalnie wkomponowując frazy kluczowe w opis). Dzięki temu treść staje się użyteczna dla użytkowników, ale również przyjazna pod kątem SEO (dla robotów Google).

Przedstawienie kilku kluczowych elementów opisu produktu

 • Wprowadzenie – zaprezentuj krótkie wprowadzenie do produktu, które zwróci uwagę czytelnika i przedstawi jego najważniejsze cechy.
 • Specyfikacje techniczne – przedstaw dokładne informacje dotyczące rozmiaru, materiałów oraz kolorów.
 • Korzyści i unikalność – wyróżnij kluczowe korzyści, jakie oferuje produkt, i podkreśl jego unikalne cechy, które różnią go od konkurencji (na pierwszym miejscu postaw korzyści, nie skupiaj się za bardzo na cechach).
 • Zastosowanie – podaj przykłady sytuacji lub kontekstów, w których produkt może być użyteczny lub przydatny.
 • Opinie klientów – jeśli istnieją, cytuj pozytywne opinie klientów dotyczące produktu, aby budować zaufanie i zachęcić do zakupu.

Porady dotyczące używania słów kluczowych w treści opisu

 • Badanie słów kluczowych – przeprowadź badanie słów kluczowych, aby zidentyfikować popularne wyrażenia, które są powiązane z produktem i wykorzystaj je w opisie.
 • Naturalne wkomponowanie – staraj się umieścić słowa kluczowe w opisie w sposób naturalny i logiczny, unikając nadmiernego nasycenia fraz (tzw. keyword stuffing).
 • Rozmiar opisu – upewnij się, że opis jest wystarczająco długi, aby zawrzeć odpowiednią liczbę słów kluczowych, ale jednocześnie zadbaj o to, aby był czytelny i zwięzły.

Omówienie znaczenia używania nagłówków i akapitów

 • Nagłówki – używaj nagłówków, aby podzielić opis na sekcje i wyróżnić kluczowe informacje. To ułatwi czytelnikom skanowanie tekstu i odnalezienie istotnych punktów.
 • Akapity – twórz krótkie akapity, które ułatwią czytanie i zapewnią przestrzeń oddzielenia różnych sekcji. Staraj się skupić na jednej idei w każdym akapicie.

Podkreślenie potrzeby tworzenia łatwo czytelnych i zwięzłych opisów

 • Czytelność – dbaj o czytelność tekstu, używając prostego języka. Używaj krótkich zdań i klarownych wyrażeń.
 • Zwięzłość – staraj się przekazywać informacje w możliwie najbardziej zwięzły sposób, eliminując zbędne powtórzenia i zdania, które nic nie znaczą (tzw. zapełniacze).
 • Formatowanie – wykorzystuj formatowanie (np. wyróżnienia, pogrubienie) do podkreślenia ważnych punktów i ulepszenia czytelności opisu.

Wykorzystanie list wypunktowanych

Listy wypunktowane są skutecznym sposobem na przedstawienie informacji w przystępny sposób. Możesz je wykorzystać, aby wyróżnić cechy produktu, korzyści lub jego specyfikacje. Powinieneś jednak upewnić się, że wypunktowania są logicznie uporządkowane i łatwe do odczytania.

Dodanie odnośników wewnętrznych

Odnośniki wewnętrzne możesz wykorzystać, aby kierować czytelników do innych podstron Twojego sklepu internetowego związanych z produktem. Pomogą one także w budowaniu struktury witryny i zwiększeniu ruchu na innych podstronach produktowych.

Sprawdzanie pisowni i gramatyki

Rekomendujemy starannie sprawdzać pisownię i gramatykę w opisach produktów (np. za pomocą narzędzia LanguageTool lub Grammarly). Błędy ortograficzne i gramatyczne mogą obniżać jakość treści i wpływać negatywnie na wiarygodność Twojej marki.

Przykład opisu produktu seo friendly

Optymalizacja treści i formatowanie opisów produktów pod SEO – najważniejsze zasady

Zasady optymalizacji treści i formatowania opisów produktów pod SEO:

Wyróżnienie słów kluczowych

Jeżeli wyróżnisz słowa kluczowe za pomocą pogrubienia, kursywy lub podkreślenia, zwrócisz uwagę czytelników na istotne terminy, które powinni przyswoić. Staraj się jednak nie nadużywać tych technik, aby uniknąć tzw. nadmiernego formatowania, które może być uciążliwe dla czytelników. Wspomaga to także proces pozycjonowania.

Tworzenie meta-opisów

Meta opisy powinny być unikalne dla każdego produktu. Dobrze, jeśli zawierają istotne słowa kluczowe i krótkie podsumowanie zawartości opisu lub zachęcenie do jego kliknięcia (dotyczy to meta description). Tag meta title powinien być nazwą opisu zawierającą dodatkowo nazwę Twojej marki.

Meta tagi jako seo friendly opis produktu

Dodawanie atrybutów ALT

Atrybuty ALT dla obrazków są koniecznie, ponieważ przyspieszają indeksowanie. Należy również pamiętać, iż ułatwiają one zapoznanie się z treścią strony dla osób niewidomych, które wykorzystują specjalne programy do rozpoznawania obrazów.

Przygotowywanie nagłówków i tytułów

Nagłówki i tytuły powinny być zastosowane co 500 lub 1 000 znaków ze spacjami. Warto wdrożyć w nich najważniejsze słowa kluczowe, unikając przy tym nadmiernego nasycenia frazami (tzw. keyword stuffingu).

Jak wygląda profesjonalny opis produktu pod seo

Linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne

Linki wewnętrzne powinny kierować czytelników do innych podstron produktowych lub powiązanych kategorii w Twoim sklepie internetowym. Jeżeli dana zakładka nie istnieje – wykorzystaj przekierowanie 301 lub 303. Dobrą praktyką są również zewnętrzne linki do wiarygodnych źródeł lub recenzji, które mogą potwierdzić jakość lub wartość produktu.

Warto unikać nadużywania linków, aby nie rozpraszać czytelników. Linkuj wyłącznie do wartościowych i istotnych podstron.

Optymalizacja długości opisu

Długość opisu produktu powinna wynosić od 500 do 3 000 znaków ze spacjami (około 200-600 słów). Zadbaj o to, żeby dostarczyć wystarczająco dużo informacji dla użytkownika i wyszukiwarek, ale jednocześnie stworzyć zwięzłą i atrakcyjną treść.

Zanim finalnie zdecydujesz nad liczbą słów lub znaków, przeanalizuj konkurencję – opisy, które są w TOP 10, prawdopodobnie najlepiej odzwierciedlają potrzeby odbiorców i wytyczne wyszukiwarek. Jeżeli konkurencja ma krótkie treści (np. do 200 słów), a Twój opis produktu będzie 1 000 słów – możesz nie zarankować wysoko w Google, ponieważ użyteczność tekstu okaże się niska. Nie stanowi to reguły, ale często tak jest.

Opisy produktów SEO friendly – dodatkowe wskazówki

Każdy opis produktu, który napiszesz powinien rozwiązywać konkretny problem lub spełniać potrzeby klientów. Jeżeli chcesz zwiększyć użyteczność opisu, powinieneś podawać szczegółowe informacje (np. funkcje, materiały oraz sposób użytkowania). To bardzo istotne podczas podejmowania decyzji zakupowych przez klientów. Dobrze również unikać ogólnikowych stwierdzeń i „pustych frazesów”. Zdecydowanie lepiej skupić się na konkretnych i mierzalnych korzyściach, które klient otrzyma dzięki produktowi.

Wykorzystanie przykładów, historii i opinii klientów w opisach produktów

Zachęcamy do opowiedzenia ciekawych historii związanych z produktem, które pokazują, w jaki sposób dany towar może być użyteczny i wartościowy dla klientów. Przedstaw dodatkowo przykłady zastosowań produktu w realnym świecie, aby pomóc czytelnikom lepiej zrozumieć, jak może on spełnić ich potrzeby.

Przykłady i opinie klientów w opisach produktów

Podkreślenie przejrzystości oraz zwięzłości treści

Warto również tworzyć opisy, które są skupione na najważniejszych informacjach. Używaj przy tym prostego i zrozumiałego języka, dostosowanego do konkretnej grupy docelowej. Nie stosuj technicznych terminów, jeśli nie są one potrzebne. Uporządkuj dodatkowo informacje w sposób logiczny – wykorzystaj do tego tabelki, nagłówki oraz wypunktowania.

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twoja strona jest prawidłowo zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek – zdecyduj się na bezpłatny audyt SEO, podczas którego wskażemy również poprawność Twoich opisów SEO-friendly, a dodatkowo omówimy plusy i minusy optymalizacji witryny zgodnie z technicznymi zasadami pozycjonowania.

Jak pisać opisy produktów pod kątem SEO friendly? – podsumowanie

Najważniejszym aspektem przy tworzeniu opisów produktów, które są przyjazne pod kątem SEO, jest zoptymalizowanie treści pod słowa kluczowe, zadbanie o zwięzłość i czytelność tekstu, oraz odpowiednie formatowanie opisu. Należy również skupić się na potrzebach i oczekiwaniach klientów, dostarczając szczegółowe informacje na temat produktu, prezentując dodatkowo jego korzyści. Ważne jest także umieszczenie słów kluczowych w opisie w sposób naturalny i logiczny, unikając nadmiernego nasycenia frazami.

Aby opisy były SEO friendly, warto dodać atrybuty ALT dla obrazków, utworzyć unikalne meta-opisy, stosować linki wewnętrzne i zewnętrzne, oraz utrzymywać odpowiednią długość treści (w granicach 500 słów).

4.4/5 - (206)